Bir kazan test merkezinin kurulması, devreye alınması, belgelendirme amaçlı ısıl ve çevresel performans testleri
Design installation and commissioning of a boiler test center and certification tests
- Tez No: 269443
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DURMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
İyi kalite enerji kaynaklarının azalması ile birlikte üretim sektöründeki artan enerji girdi maliyeti, düşük kalite yakıtların yakılabilmesi yüksek ısı ve çevresel performansa sahip yakma sistemlerinin geliştirilmesini gerekli kılmaktadır.Bu bağlamda yeni yakma teknolojilerinin araştırılmasını, mevcut teknolojilerin iyileştirilmesi gerekmektedir. Yakma sistemlerinin ekonomik boyutunu tanımlayan ısıl performans ve çevresel etki boyutunu belirleyen emisyon özelliklerini belirleyen mekanizmaların yani yanma sistem ve bulgularının geliştirilerek yenilenmesine, işletme koşullarının iyileştirilmesine katkısı olacaktır. Bu amaç doğrultusunda katı, sıvı ve gaz yakıt türlerine ve yakıt özelliklerine göre, kazan enerji verimliliği ve çevresel etki koşullarının geliştirilmesi, verimliliklerinin artırılması amaçlarına hizmet edecek, emisyon, ısıl kapasite ve verimlilik testlerinin yapılacağı, bütün sistem ve donanımı ile Gazi Üniversitesi Enerji-Çevre Sistemleri ve Endüstriyel Rehabilitasyon Araştırma Merkezi (GEÇER) bünyesinde bir kazan test merkezi kurulmuştur.Test merkezinde üretim sektöründen gelen kazanların ısıl verim, kapasite, emisyon testleri yapılacak, enerjinin verimli kullanılması ve hava kirliliği kontrolüne yönelik araştırma çalışmaları yürütülecektir. Böylelikle enerji kaynaklarının daha etkin ve verimli kullanılmasına katkı sağlanacaktır.Test merkezi kapasitelerine göre üç test istasyonundan meydana gelmektedir. En küçük test istasyonunda 200 000 kcal/h, ikincisinde 200 000 ? 400 000 kcal/h, üçüncüsünde 400000 ? 1000000 kcal/h aralığında kazan testleri yapılabilecektir.Bu çalışmanın amacı; sözkonusu test merkezinin amaca hizmet edecek biçimde oluşturulması, kurulması ve yapılacak testlerle bunun gerçekleştiğinin kanıtlanmasıdır.Kazan testlerinde 500 000 kcal/h kapasitede doğalgaz yakıtlı bir sıcak su kazanı için testler gerçekleştirilmiştir. Test aşamasında sistem yapısı ve işletme koşulları ile ilgili eksiklikler belirlenmiş ve çözüm önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the decrasing good quality energy resources result increased energy input costs in the production sector, require to burn low quality fuels with the development environmental performance of combustion systems. For this reason, new combustion technologies are to be developed and the current technologies need improvements. The heat of combustion system performance and environmental impact of the economic size determines the size of the mechanisms and the emission characteristics of combustion system was developed signs of regeneration, will contribute to improving business conditions. For this purpose, solid, liquid and gas fuel types and fuel properties, according to gain energy efficiency and environmental conditions improve productivity, increase their goals to serve, emissions, heat capacity and efficiency tests will be performed, all systems and equipment with the Gazi University, Energy and Environment Systems and Industrial Rehabilitation Research Center testing center has been established within a heating boiler. In the center boilers come from manufacturing sector, are tested in the case of thermal efficiency, heat capacity, emissions, energy efficience and air pollution control. Thus, more effective and efficient use of energy sources in boilers will contribute.The test center boilers, consists of three test stations according to their capacities. The smallest test station is able to test 200 000 kcal/h boilers, the second 200 000-400 000 kcal/h and third one is able to 400 000-1 000 000 kcal/h.The purpose of this study is establish, the test center as mentioned above and perform the tests to prove that it happens.In the tests a 500 000 kcal / h capacity hot water boiler is investigated. During the tests some deficiencies in the system structure and operation characteristics were determined.