Bazı akışkan hareketlerini belirleyen denklemler için sınır değer problemlerinin çözülebilirliği
Solvability of initial boundary value problems for equations describing some motions of fluids
  1. Tez No: 269462
  2. Yazar: BELMA DOĞANAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada bazı akışkan hareketlerini belirleyen denklem sistemleri için başlangıç - sınır değer problemleri ve bu problemlerin çözümleri üzerine bazı bilinen sonuçlar incelenmiştir.Bu tez dört bölümden oluşmaktadır.Tezin birinci bölümünü oluşturan giriş kısmında akışkanlar hakkında genel bilgi verilmiş ve türbülanslı akışkanların önemi vurgulanmıştır. Bu durumların günlük hayattaki örneklerinden bahsedilmiştir.İkinci bölümde kullanılan notasyonlar ve temel kavramlar hakkında genel bilgi verilmiştir.Üçüncü ve dördüncü bölümde bazı akışkan denklemleri için literatürde bilinen bazı sonuçlar çalışılmıştır. Üçüncü bölümde Kelvin -Voigt denklem sistemi için verilen başlangıç sınır değer probleminin çözümlerinin varlığı, tekliği ve sürekliliği ispatlanmıştır .Dördüncü bölümde ise viskoz akışkanların genelleştirilmiş bir denklemi için sınır değer problemi tanımlanmış ve zayıf çözümlerinin varlığı ve sürekliliği üzerine sonuçlar verilmiştir .
Özet (Çeviri)
This work aims to analyze the initial value boundary problem for equations of some motions of fluids, and some known results on the solution of these problems are examined.This thesis consists of four chapters.In the introduction part of the first section, general information are given about fluids and emphasized the importance of turbulent fluids. Examples of these situations are discussed in daily life.In the second part, notations and basic terms are introduced and given general information.In the third and fourth parts, some results in literature for some fluids known so far are studied. In the third part, the existence, uniqueness and continuity of solutions of boundary value problems which are given for the Kelvin -Voigt equations are proved .In the fourth part, boundary value problems for a generalized equation of the viscous fluids are defined and the results on the existence and continuity of weak solution of these equations are given .