Ultra hızlı pişirme (UHP) üretim yönteminin geleneksel pişirme üretim yöntemleriyle karşılaştırılması
Comparison of production methods of ultra speed vulcanisation (USV) and conventional vulcanisation
  1. Tez No: 269480
  2. Yazar: FATİHHAN KERVAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN DİLİPAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, kauçuklu parçaların pişirilerek üretilmesinde kullanılan, geleneksel üretim yöntemlerinden (sıkıştırma, iletme, püskürtme, vb.) farklı, yeni geliştirilmiş Ultra Hızlı Pişirme (UHP) yöntemi ele alınmıştır. UHP yönteminin, geleneksel yöntemlerden farkı ve üstünlükleri, yapılan örnek uygulamalarla izah edilmiştir. Yapılan bu çalışmada, UHP yöntemi kullanılarak, geleneksel yöntemlere oranla daha kısa sürede parça üretilmiştir. Geleneksel yöntemlerde kauçuk hamuru, püskürtme preslerinde 70-75 °C de yada soğuk halde preslenmektedir. UHP yönteminde ise kauçuk hamuru, önce 80 °C'ye, sonrasında ise 140 °C'ye ısıtılmış ve bu noktada kalıp içerisine iletilmiştir. Kauçuk hamurunun bu şekilde sıcaklığının artırılarak preslenmesiyle de, kalıp içerisinde bekleme süresi (pişme süresi) çok daha aşağılara çekilmiştir. Geleneksel yöntemlerde pişme süresi, parça boyutlarına bağlı olarak değişmektedir. Ayrıca, kauçuk hamurunun, presin silindirinde karıştırılması ve önceden ısıtılmasıyla da daha kaliteli ürünler elde edilmiştir. Böylece, pişme süreleri kısalan parçaların üretim adetleri artmış, maliyetleri aşağı çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Ultra Speed Vulcanisation (USV) method which new developed and used in process of rubber parts? vulcanisation as different from conventional production methods called compression, transfer and injection was examined. The differences and advantages of USV method from conventional methods were shown with sample production. In this study, parts were produced in a shorter time via using USV method as different from conventional methods. At injection presses in conventional method, rubber compound is pressed at 70-75 ? C or coldly. But in USV method, rubber compound is firstly heated up to 80 ? C and then to 140 ? C before injection into mold. And cure time is decreased via using this method which has a hotter rubber compound temperature. In conventional methods, cure time is longer depending part?s size. In USV method, more quality parts were produced mixing rubber compound in press cylinder and heating it second time. Thus, production quantities of parts were increased decreasing cure time. On the other hand, cost of parts were decreased as an advantage of this short cure tim