Kuantum kuyu ve tellerine hapsedilen elektronun özellikleri; elektrik alan ve yabancı atom etkisi
The features of an electron in quantum wells and wires; the effect of electric field and impurity
  1. Tez No: 269616
  2. Yazar: OLCAY YAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLHAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada, kuantum kuyu ve tellerine hapsedilen bir elektronun özellikleri incelenmiştir. Kuantum kuyusu ve teline hapsedilmiş elektrona, elektrik alanın ve yabancı atomunun etkileri araştırılmıştır. Kuyu ve tel geometrilerinin bağlanma enerjisine katkısının nasıl olduğuna bakılmıştır.Birinci ve ikinci bölümde teze giriş yapılmış ve kuantum kuyu ve tellerinin oluşturulmasına bakılmıştır. Üçüncü bölümde sonsuz potansiyel kuantum kuyusunda bulunan bir elektrona, elektrik alanın ve yabancı atomun etkisi incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise sonlu potansiyel kuantum kuyusunda bulunan bir elektrona, elektrik alanın ve yabancı atomun etkisi incelenmiştir. Beşinci bölümde sonsuz potansiyel kuantum telinde bulunan bir elektrona, elektrik alanın ve yabancı atomun etkisi incelenmiştir. Altıncı bölümde sonsuz potansiyel silindirik kuantum telinde bulunan bir elektrona, elektrik alanın ve yabancı atomun etkisi incelenmiştir.Sonuç ve tartışma bölümünde, bulunan sonuçların ve grafiklerin yorumları yapılmıştır. Bu çalışmada elektrik alan, yabancı atomun ve yapının geometrisinin elektronun enerjisine etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the features of the electron which is confinement in quantum wells and wires have been analyzed. The electric field and impurity effects on the electron which is confinement in quantum wells and wires were studied. The contribution of well and wire geometry on binding energy was analyzed.In the first part and second part, introduction to the thesis was done and the create of quantum wells and wires were looked. In the third part, the effects of the electric field and the impurity on an electron in infinite quantum wells have been analyzed. In the fourth part, the effects of the electric field and the impurity on an electron in finite quantum wells have been analyzed. In fifth part, the effects of the electric field and the impurity on an electron in infinite square quantum wires have been analyzed. In sixth part, the effects of the electric field and the impurity on an electron in infinite cylindrical quantum wires have been analyzed.In results and conclusion part, figures and results obtained in our study were commented. In this study, it was observed that the binding energy was affected from the electric field, the impurity and geometry of structure.