En küçük etkili dozun belirlenmesi için parametrik olmayan testler ve uygulamaları
Nonparametric tests for identification of the minimum effective dose and applications
  1. Tez No: 269737
  2. Yazar: FUNDA METİN GÖKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA GAMGAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bir maddenin etkinliği hakkında bilgi, işlemlerin o maddenin çeşitli doz seviyelerini ve sıfır kontrol dozunu kapsayan deneylerinden elde edilir. Bu deneylerin amacı, özellikle zehir bilimcilik ve ilaç geliştirme çalışmalarında, etkinliğin meydana geldiği yerde, eğer varsa en düşük dozu belirlemektir. Diğer bir ifadeyle amaç, bir doz-tepki çalışmasında sıfır doz kontrolün üzerinde bir etki yapan en düşük doz seviyesi olarak tanımlanan en küçük etkili dozun (EED) belirlenmesidir. Bu çalışmanın giriş bölümünde konu ile ilgili literatür bilgisi verildikten sonra ikinci bölümde, Shirley(1977) tarafından önerilen parametrik olmayan test yöntemi, step-down kapalı test yöntemini kullanan Mann-Whitney istatistiğine dayalı parametrik olmayan test yöntemi, Williams Testinin Wilcoxon tipi parametrik olmayan bir eşdeğeri ve son olarak da Williams tarafından önerilen test istatistiği tanıtılmış, üçüncü bölümde bir gerçek veri üzerinde bu testlerin uygulaması yapılmıştır. Dördüncü bölümde ise sonuçlar ve yorumlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Information on the activity of a substance is often obtained from experiments in which the treatments comprise several dose levels of the substance and a zero dose control. The aim of such experiments, particularly in toxicological and drug development studies are determine the lowest dose, if any, at which there is activity. Another way of explaining the aim is determining the minimum effective dose (MED) in a dose- response study, where the MED is defined to be the lowest dose level producing an effect over that of the zero dose control. Introduction of this study, after informed the literature connected with subject in second part; Nonparametric test procedure proposed by Shirley, Nonparametric procedure based on the Mann-Whitney statistic incorporated with the step-down closed testing scheme, Wilcoxon type nonparametric equivalent of Williams? test and finally proposed by Williams test statistic introduced, in third part done application of these tests based on a real data. In fourth part, touched on to results and comments.