Saçılma teorisi akustik saçılma problemi
Scattering theory and acoustic scattering problem
- Tez No: 269957
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ETHEM ANAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu tez çalışmasında de Laplace Denklemi için tek katlı ve çift katlı potansiyellerin tanımları verildi ve Dirichlet ve Neumann problemleri Fredholm integral denklemleri olarak formüle edildi. te Helmholtz Denklemi için tek katlı ve çift katlı Helmholtz potansiyelleri incelendi.Homogen olmayan bir ortamda zaman harmonik dalga yayılması probleminin çözümü incelendi ve ayrıca akustik dalga saçılma probleminin çözümü elde edildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the definitions of single and double layer potentials havebeen given and Dirichlet and Neumann problems have been formulatedas the Fredholm integral equations for the Laplace equation in . In single and double layer potentials for the Helmholtz equations havebeen investigated. In a nonhomogeneous medium the solution of thetime harmonic wave scattering problem has been investigated and thesolution of the acoustic wave scattering problem has also been obtained.