Embeddedness of the solution of the plateau problem
Plateau probleminin çözümünün gömülü olma durumu
  1. Tez No: 270074
  2. Yazar: BETÜL ŞENAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ COŞKUNÜZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tezde minimal yüuzeyleri ve Plateau problemini calısacağız. Ilk olarak Douglas'ın Plateau problemine çözümünü vereceğiz. Daha sonra Meeks ve Yau'nun bazışartlar altında Plateau probleminin çözümünün gömülü olduğunu ispatladıkları makaleyiçalışacağız. Teoremlerin bir çoğunun ispatını ayrıntılı bir şekilde vereceğiz.Minimal yüzeyler, adını verilen sınır değerine sahip alanı minimize etme özelliğindenalır. Minimal yüzeyler teorisi, diferansiyel geometrinin minimal yüzeyler ile ilgili problemleriçalışan bir koludur. Minimal yüzeyler teorisine yol açan ana problem Plateauproblemidir. Plateau problemi verilen snr degerleri icin en kucuk alanl diskin varolup olmadığını sorar. Bu diskin varlığı 1930 yılında Douglas tarafından ispatlandı.Bu diskin varlığı ispatlandıktan sonra düzgünlüğü, yani çatallı olmadığı gösterildi.Takip eden yıllarda, bu çözümün gömülü olup olmadığı çalışıldı . Herhangi bir Jordaneğrisi için en küçük alanlı herhangi bir disk gömülü olmak zorunda değildir. Öyleysehangi şartlar altında gömülü olduğu ilginç bir soruydu. Meeks ve Yau makalelerindeeğer dışbükey bir manifoldun kenarındaki Jordan eğrisi büzülebilirse, çözümün gömülüolduğunu kanıtladılar. Problemi çözmek için topolojik teknikler kullandılar.
Özet (Çeviri)
In this thesis we will study minimal surfaces and the Plateau problem. We will rstgive the proof of Douglas solution to Plateau problem. Then we will study the paperof Meeks and Yau in which they prove the embeddedness of the solution to the Plateauproblem under some conditions. We will give the proofs of most of the theorems indetail.Minimal surfaces received their name according to the property to minimize areafor prescribed boundary values. Minimal surface theory is a branch of dierentialgeometry which studies problems related to minimal surfaces. The basic problem thatleads to minimal surface theory is the Plateau problem. The Plateau problem asks theexistence of an area minimizing disk for a given simple closed curve in a manifold M.The existence was proven in 1930, by Douglas.After the existence is proven, the regularity was also shown. In the following years,the question of embeddedness of the solution has been studied. It is not necessarily truethat for any Jordan curve, any area minimizing surface is embedded. So under whatconditions the solution to Plateau problem is embedded was an interesting question.In their paper Meeks and Yau proved that if the Jordan curve is on the boundaryof a convex manifold and is contractible, then the solution is embedded. They usedtopological techniques to solve the problem.