Bazı ferrosenil amit lerin ve ferrosenil esterlerin organik sentezi
Organic synthesis of some ferrocenyl amides and ferrosenyl esters
  1. Tez No: 270348
  2. Yazar: SULTAN FUNDA EKTİ DAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DENİZ HÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Ferrosen, organik kimyada sandviç yapılı bileşikler adı verilen bileşikler grubundadır. İki pentadienil halkası arasında bir demir atomundan meydana gelmiştir. Aromatik ve kararlı bir yapıya sahip olan ferrosen bileşikleri özellikle redoks sensörü olarak kullanılmakla birlikte, ilaç endüstrisinde ve optik malzeme üretiminde kullanım alanı bulmaktadır. Aynı zamanda organik kimyada gerçekleştirilen sentez çalışmalarında katalizör olarak da kullanılmaktadır.Bu çalışmada, bazı ferrosenil amitlerin 2?3, mikrodalga organik sentezi ve bazı ferrosenil esterlerin 4, klasik sentezi gerçekleştirilmiş olup spektroskopik yöntemlerle yapılarının aydınlatılması çalışılmıştır.Çalışmanın ilk aşamasında literatürde daha önce sentezlenmemiş ve ferrosenin fonksiyonelleştirilmesinde kolaylık sağlayacak olan başlangıç maddesi Benzotriazolil açil ferrosen 1 bileşiği, benzotriazol kimyası kullanılarak sentezlenmiştir. Ardından bu başlangıç maddesi aminler ve alkollerle reaksiyona sokularak ferrosenil amit ve ferrosenil esterler sentezlenmiş ve yapıları aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ferrocene is a sandwich type compound. Its structure contains an iron atom between two pentadienyl- group. It is an aromatic organic compound and has aromatic stability. Ferrocene and its derivatives are used as redox sensor as well as they used for medicinal industry and for preparation of optical materials. Ferrocene derivatives has been used as a catalyst in some organic chemistry reactions.In this study, microwave assisted sythesis of some ferrocenoyl amids 2?3, and conventional synthesis of some ferrocenoyl esters 4 have been carried out. The structure of prepared compounds were investigated using spectroscopic techniques.In the first part of this study, starting material Benzotriazolyl acyl ferrocene, 1 was prepared and characterized. This compound is a novel compound in literature for the functionalization of ferrocene. For the preparation of this starting material benzotriazole chemistry was used. In second part, starting material was reacted with different type of amines and alcohols to obtain ferrocenoyl amides and ferrocenoyl esters. The structures were investigated.