A study on the Kadison-Singer problem
Kadison-Singer problemi üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 270397
  2. Yazar: İLKER ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. BETÜL TANBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
H ayrılabilir bir Hilbert uzayı ve B(H) de bu Hilbert uzayı üzerindeki sürekli lineer operatörlerinin uzayı olsun. Bir C*-cebirinin 1 normundaki pozitif lineer fonksiyonellerine o C*-cebirinin bir durumu denir. Bir C*-cebirinin tüm durumlarının oluşturduğu kümenin ekstremum noktalarına o C*-cebirinin pür durumları denir. Kadison-Singer problemi H üzerindeki diagonel operatörler altuzayının tüm pür durumlarının B(H)'e olan pür genişlemelerinin tek olup olmamasını sorar. Bu tezde, Kadison-Singer problemini anladıktan sonra,“A note on the Kadison-Singer problem”isimli makale tartışılacaktır. Bu makale, bu genişlemelerin ya sonlu boyutlu bir uzayda olduğu ya da N'nin Stone-Cech kompaktifikasyonunun homeomorfik kopyasını içerdiği sonucuna varmaktadır.
Özet (Çeviri)
Let H be a separable Hilbert space and B(H)be the space of all bounded linear operators on H. Astate of a C*-algebra is a positive linear functional of norm1. An extreme point of the set of states is called a pure state.The Kadison-Singer problem asks whether every pure state of thespace of the diagonal operators on H extends to a uniquepure state or not. In this thesis, after understanding theKadison-Singer problem, the article“A note on the Kadison-Singerproblem”is discussed. This article concludes an interesting resultthat these extensions either lie in a finite dimensional subspace orcontains a homeomorphic copy of the Stone-Cech compactification of N.