Spirulina platensis'in Cr(III) ve Zn (II) iyonlarını bağlama kapasitesinin belirlenmesi
Determining the binding capacities of Cr (III) and Zn (II) ions Spirulina platensis
  1. Tez No: 270585
  2. Yazar: FATMA ÇÖLKESEN DOĞRU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada bir siyanobakteri türü olan Spirulina platensis canlı olarak kullanılmıştır. Metal bağlama çalışmaları için krom (CrCl3.6H2O) ve çinko (Zn(NO3.6H2O) bileşenleri kullanılmıştır. Başlangıç kültür yoğunluğu 1gl-1 biyomas miktarları için Cr+3, Zn+2 metalleri üç farklı dozda ve her doz üç tekrarlı uygulanmıştır. Beşer litrelik plastik kaplarda yürütülen çalışmada krom, 15 mg/L ve 30 mg/L, çinko, 2 mg/L ve 4 mg/L, ayrıca krom ve çinko 15 mg/L krom ve 2 mg/L çinko ,10 mg/L krom ve 1 mg/L çinko olacak şekilde birlikte uygulanmış, aynı dozlarda metal uygulaması alg eklenmeksizin yapılmış ve böylece toplam 28 kültür oluşturulmuştur. S. platensis'in bünyesine aldığı en yüksek emilimin 6,14 mg/L ile 0,5 mg/L kültür suyu değerinin olduğu ve denemede uygulanan krom ve çinko muamelelerinin S. platensis büyümesine olumsuz bir etkisi olmadığı ve benzer miktarlarda kuru madde elde edildiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Spirulina platensis which is a cyanobacteria type is used as living material. Chromium (CrCl3.6H2O) and zinc (Zn(NO3.6H2O) components are used for the metal binding studies. Cr+3, Zn+2 metals are applied in three different doses and with three repetitions for each dose for the 1gl-1 biomass quantities as the starting culture density. In the study which is carried out in 5-liter plastic containers, it is applied together to be chromium and zinc 15 mg/L chromium and 2 mg/L zinc ,10 mg/L chromium and 1 mg/L zinc and the metal application is made without adding algae at the same doses and thus total 28 cultures are formed. It is determined that the highest absorption value which is taken to its structure by S. platensis are 6,14 mg/L and 0,5 mg/L culture water value and the chromium and zinc processes which are applied in the trial do not have any negative influence on the growth of S. platensis and the dry substance is obtained in similar quantities.