Adana ve Mersin illeri zeytin bahçelerinde zeytin pamuklubiti türleri [Euphyllura spp. (Hemiptera: Psyllidae)]'nin popülasyon gelişimi ile parazitoit ve predatörlerinin saptanması
Determination of the olive psyllid [Euphyllura spp. (Hemiptera: Psyllidae)] species, parasitoids and predators in olive orchards in Adana and Mersin provinces
- Tez No: 270598
- Danışmanlar: PROF. DR. M. RİFAT ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Adana ve Mersin bölgesinde bulunan Euphyllura spp.'nin türünün ve bu türün biyolojik karekterlerinden kışlama yeri, yumurta nimf ve ergin popülasyon gelişimi, döl sayısı, parazitoit ve predatörlerinin tespit edilmesidir.Çalışma sonucunda, Adana ve Mersin illerinde seçilen üç zeytin bahçesinde, zeytin ağaçlarında zarar yapan Zeytin pamuklubit türünün Euphyllura straminea Loginova (Hemiptera: Psyllidae) olduğu saptanmış ve bu türün popülasyon gelişimi takip edilmiştir. Bu amaç doğrultusunda 2008-2010 yılları arasında Adana ve Mersin'de üç zeytin bahçesinden periyodik olarak sürgün örnekleri alınmış, yumurta, nimf ve ergin sayımları yapılmıştır. Bu sayımlar sonucunda nisan, ekim ve ocak aylarında yumurta sayılarının üç tepe noktası oluşturduğu belirlenmiştir. Euphyllura straminea'nın yılda üç döl verdiği tespit edilmiştir. Erginlerin tüm yıl boyunca mevcut olduğu ve haziran ayında yaz diyapozuna girdiği ve diyapozun ekim ayı başlarına kadar sürdüğü belirlenmiştir. Zararlının ayrıca iklim koşulları ve bitkinin fenolojik dönemi ile ilişkisi ortaya konmuştur. Ayrıca bu çalışmada 7 takıma bağlı, 8 familyaya ait 14 adet parazitoit ve predatör tür belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The ultimate aim of this study is to identify the Euphyllura spp. İn Adana and Mersin region and find out the biological charecteristics of this species such as overwintering, population decelopment of egg, nymph, adult process, fertility, parasitoid and predators.In this study, the main protection methods of oil orchards from Euphyllura straminea has been searched out. It is identified that the olive psyllid specie is Euphyllura straminea Loginova (Hemiptera: Psyllidae) in selected three oil orchards in Adana and Mersin and the population development has been followed. For this aim, counting of eggs, nymph and adult have been carried out by taking shoots samples periodically between the years 2008-2010. The top egg number has been atttained on April, October and January. Reproduction of E. straminea found out three times per year. Adults have been through out all year and began to diapause in June that lasting till early October. The climation and its effects on plant?s phenology period has been determined. Besides 14 parasitoid and predator species belong to 8 families related to 7 order have been observed.