ISO 9000 kalite yönetim sisteminin işletmelerin kalite uygulamaları ve maliyetleri üzerine etkileri: Kayseri sanayi işletmeleri üzerine bir uygulama
The effect of ISO 9000 quality management system on quality costs and a research in Kayseri enterprises
- Tez No: 270844
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET S. İLKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Günümüz rekabet koşullarında yerel ve uluslararası pazarlarda üstünlük sağlamak isteyen işletmelerin üzerinde durmaları gereken bir konu da kalitedir. Tüketicilerin ihtiyaç ve beklentilerine cevap verebilen ürünler üretilebilmesi için, bu mal ve hizmetlerin üretildiği sistemin kalitesi sağlanmalıdır. ISO 9000 Kalite Yönetim Sistemi standartlarının uygulanması dünyada en çok kullanılan yöntemdir. Ayrıca, işletmeler, tüketicilere sunulan mal ve hizmetlerin kalitesini arttırırken üretim maliyetlerini de düşürmek zorundadırlar. İşletmelerin yüksek kaliteyi sağlamak için katlanmak zorunda oldukları maliyetlerini net bir şekilde görebilmeleri gerekmektedir. Kalite maliyet sistemi ile sağlanabilecek bu durum, işletmelere büyük fırsatlar verirken, içinde bulundukları sektörde de güçlü olmalarını sağlayacaktır.Son yıllarda ISO 9001 belge sahibi olan firma sayısındaki artış, kalite maliyetlerine etki edip etmediği sorusunu akla getirmektedir. Bu çalışmada, ISO 9000 Kalite Yönetim Sistemi ile Kalite maliyetleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Sistemin kalite maliyetlerine etkisini belirleyebilmek için, firmalardaki kalite uygulamaları ve kalite maliyeti harcamaları dikkate alınmıştır. Çalışmanın uygulaması ISO 9001 Kalite Sistem belgesi olan ve Kayseri Bölgesinde faaliyet gösteren işletmeler üzerinde yapılmıştır. One way Anova-Tek yönlü varyans testi kullanılmıştır. Anket için, Kayseri Sanayi Odası iş rehberinden yararlanılmıştır.Sonuç olarak, ISO 9001 belgesine sahip olan işletmelerden bir tanesinin üzerinde `ISO 9000 Standartlarının Uygulanmasıyla Ortaya Çıkan Kalite Maliyetlerinin Analizi' yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, in competitive environment, enterprises that would like to have superiority in both domestic and international markets must focus on Quality. In order to supply goods and services that meets the quality of needs and wants of costumers, Quality of system must be provided.The most common method for this is, using ISO 9000 Quality Management System standards. Also, enterprises, have to reduce the cost of production and to increase the quality of the goods and services.The firms must clearly be aware the cost of producing high-quality goods. The quality -cost system will enable firms to have opportunities and to increase competitiveness of the firms in the industry.Increasing number of firms that has been ISO 9001 certified last years, has made it essential to ask whether there is an effect of ISO 9000 Quality system on Ouality-costs.In this study, It has been examined whether there is a relation between ISO 9000 Quality Management System and Quality costs. In order to determine the effect of applying ISO 9000 Quality Management System on Quality Costs, firms?s quality practices and quality cost expenses have been considered. Application of the study was done on firms which has ISO 9000 certificate and One way Anova was utilized to the quality costs of the firms, operating in Kayseri region. Kayseri Chamber of Industry Business Guide was utilized for survey.As a result, `The Quality Cost Analysis Deriving From Application of ISO 9000 Standards? has been performed in one company having ISO 9001 certificate in Kayseri.