Effects of explicit metacognitive strategy training on reading comprehension, attitudes towards reading and strategy awareness
Üstbilişsel stratejilerin açıktan öğretilmesinin okuma başarısı, okumaya karşı tutum ve okuma stratejileri farkındalığı üzerindeki etkileri
- Tez No: 270878
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDUL KASIM VARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, Western Linguistics and Literature, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Dil öğrenme stratejileri, öğrenme süreçlerinin sorumluluğunu alabilen özerk öğrenciler yaratmak için önemli araçlardır. Planlama, kontrol etme ve değerlendirme aşamalarında rol oynayan bilişüstü stratejiler bağımsız öğrenme için hayati önem taşır. Bu çalışmanın amacı bilişüstü stratejilerin Türk Üniversiteleri'ndeki yabancı dil öğrencilerinin okuduğunu anlama, okumaya karşı tutum ve okuma stratejileri farkındalığını geliştirmek için nasıl uygulanabileceğini araştırmaktı.İzmir Üniversitesi'nden 31 hazırlık okulu öğrencisi çalışmanın örneklemini oluşturdu. Çalışmada yarı deneysel araştırma deseni kullanıldı. Deney grubu 6 haftalık açık bilişüstü strateji eğitimini okuma dersi müfredatı içinde alırken, kontrol grubu açık strateji eğitimi almadı. Çalışmada 2 anket ve bir okuduğunu anlama testi veri toplama aracı olarak kullanıldı. Öğrencilerin okumaya karşı tutumu ASRA (Okuma Davranışı Yetişkin Anketi) ile ölçülürken, okuma stratejileri farkındalığı SORS (Okuma Stratejiler Anketi) ile ölçüldü. Okuduğunu anlama ise çoktan seçmeli bir test ile değerlendirildi. Öntestler çalışmanın başlangıcından bir hafta önce uygulandı ve çalışma sonunda öğrenciler 2 anket ve bir okuduğunu anlama testine sontestler olarak aynı oturum içinde tekrar cevap verdiler. Bilişüstü strateji eğitiminin, okuduğunu anlama, okumaya karşı tutum ve strateji farkındalığı üzerinde önemli sonuçlar doğurup doğurmayacağını görmek için T test değerlendirmeleri uygulandı. Sonuçlar, deney grubuyla kontrol grubu arasında, okuduğunu anlama, okumaya karşı tutum ve strateji farkındalığı açısından anlamlı fark olmadığını göstermiştir. Türk üniversite öğrencilerinin yabancı dilde okuduğunu anlaması, okumaya karşı tutumu ve okuma farkındalığını daha ileriye taşımak için uygulanan bilişüstü stratejileri sonuçlarda güçlü bir başarı, tutum ve farkındalık seviyesi yaratmamıştır.ANAHTAR SÖZCÜKLER: Bilişüstü stratejiler, strateji eğitimi, okuduğunu anlama, okumaya karşı tutum, okuma stratejileri farkındalığı
Özet (Çeviri)
Language learning strategies are important tools for creating autonomous learners who can take responsibility for their own learning processes. Metacognitive strategies which function in planning, monitoring and evaluating the phases of the process are vital for independent learning.The purpose of this study was to explore how metacognitive strategies can be implemented in Turkish universities to improve EFL students? reading comprehension, reading attitude and strategy awareness.31 preparatory school students at Izmir University were recruited as subjects in the study. A quasi-experimental research design was used. The experimental group received a 6 week explicit metacognitive strategy training embedded in their reading class curriculum. The control group in the study received no explicit strategy training.2 questionnaires and one reading comprehension test were used as data collection instruments in the study. Students? attitudes towards reading were measured by ASRA (Adult Survey of Reading Attitude) and reading strategy awareness was measured by SORS (Survey of Reading Strategies). Reading comprehension was assessed by using a multiple choice test. Pretests were given a week before the study and at the end of the intervention study. Students answered the two questionnaires and the comprehension test again as post tests in the same session.T-test measures were employed to assess whether metacognitive strategy training could bring significant outcomes on the EFL reading comprehension, reading attitude and strategy awareness. The results showed that the experimental group did not outperform the control group in terms of reading comprehension, attitude towards reading and reading strategy awareness. The metacognitive strategies that were taught in order to facilitate reading comprehension, improve reading attitudes and strategy awareness of preparatory school students at tertiary level did not cause any significant difference between the experimental and control groups in this study.KEY WORDS: Metacognitive strategies, strategy training, reading comprehension, attitude towards reading, reading strategy awareness.