Türkiye'de belediyelerin finansman sorunları ve çözüm önerileri
Financial problems of municipalities Turkey and solutions
- Tez No: 270908
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET TUNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Maliye, Economics, Public Administration, Finance
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
- Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Türkiye'de yerel yönetimler, il özel idareleri, belediyeler ve köy idareleri olmak üzere üç gruba ayrılmaktadır. Bunlar içerisinde belediyeler, diğer yerel yönetim birimlerine göre vatandaşlara daha fazla hizmet sunarlar. Günümüzde ülke nüfusunun yaklaşık %83'lük bir bölümü, belediye sınırları içerisinde yaşamakta ve belediyelerin sunmuş olduğu yerel hizmetlerden yararlanmaktadır.Belediyelerin, kendi sınırları içerisinde yaşayan vatandaşlara hızlı ve kaliteli yerel hizmetler sunabilmeleri için, ihtiyacı olan finansman kaynaklarına sahip olmaları gerekir. Türkiye'de belediyelerin görev ve sorumlulukları çok fazladır, fakat belediyelerin bunları yapacak geliri yoktur. Bu nedenle Türkiye'de belediyelerin ciddi finansman sorunları vardır.Bu çalışmada, özellikle belediyeleri en çok ilgilendiren konu olan finansal sorunlar, nedenleri ve çözüm önerileri üzerinde durulmaya çalışılmıştır. Belediyelerin, kendi sınırları içerisinde yaşayan vatandaşlara daha hızlı ve verimli hizmet sunabilmeleri için nelerin yapılması gerektiği üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In Turkey, local governments have divided into three parts as, special provincial administration, municipalities and village administrations. Municipalities in these are offer more services to citizens than the other local administrations units. At the present day, nearly eighty-three percent countries population are living in municipality areas and to utilize municipalities local services.Local governments should have got a financial sources that they need because the fastest and the highest quality services represents their citizens in their boundries. Municipalities in Turkey have many duties and responsibilities however, at municipalities don?t have income to make this duty. Therefore, municipalities in Turkey have very serious financial problems.In this reseach, we want to focused on the financial problems, and how to be solved these problems for the local governments. What has to be done in order for the local governments to give a quick and productive service to its citizens was emphasized.