1981 ve 2005 programlarına göre hazırlanmış ilköğretim ikinci kademe Türkçe ders kitaplarındaki masal ve fabl metinlerinin işleniş süreçlerinin karşılaştırılması
Comparison of text processing procedures of tale and fable in primary Turkish course books used from grade 6 to 8 which were prepared in accordance with 1981 and 2005 turkish curricula
- Tez No: 270933
- Danışmanlar: PROF. DR. N. NAZAN KARANİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışma, 1981 ve 2005 programlarına göre hazırlanmış ilköğretim ikinci kademe Türkçe ders kitaplarındaki masal ve fabl metinlerinin işleniş süreçlerinin karşılaştırılmasını amaçlanmıştır. Türkçe eğitim programı 1981 yılından 2006 yılına kadar değişmeden uygulanmıştır. 2005 yılında programın değişmesiyle birlikte 2006 yılından itibaren yeni Türkçe öğretim programı uygulanmaya başlamıştır. Mevcut programın bırakılıp yeni bir program oluşturmanın nedeni, mevcut programın çağın ihtiyaçlarına cevap vermemesi, değişen teknolojiye ayak uyduramaması ve çağdaş öğretim yöntemlerinin yerine geleneksel eğitim anlayışını sürdürüyor olmasıdır. Programlarının birebir yansımasını görebildiğimiz ders kitapları programların uygulanmasında en önemli araçtır. Öğretim programları değiştikçe, programların felsefesine göre hazırlanan ders kitapları da değişmektedir. 1981 programında öğretim süreci tek bir kitapla yürütülürken 2005 programında öğretim süreci üç kitapla yürütülmektedir.Yapılan çalışmada tarama yöntemi kullanılmış ve 1981 Türkçe Eğitim Programı'na göre hazırlanmış dokuz adet ilköğretim ikinci kademe Türkçe ders kitabındaki masal ve fabl metinleriyle 2005 Türkçe Öğretim Programı'na göre hazırlanmış dokuz adet ilköğretim ikinci kademe Türkçe ders kitabındaki masal ve fabl metinlerinin işleniş aşamaları incelenmiş ve karşılaştırılmıştır.Çalışma sonunda 2005 programına göre hazırlanmış Türkçe ders kitaplarındaki masal ve fabl metinlerinin işleniş uygulamalarının, sözcük dağarcığının zenginleşmesinde, algılama ve kavrama yeteneğinin gelişmesinde, üst dizey bilişsel ve duyuşsal becerilerinin kazandırılmasında daha etkili olduğu görülmüştür. 1981 programının ise yazarların tanıtımı ve türle ilgili çalışmalar açısından 2005 programına göre daha kapsamlı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to compare text processing procedures of tale and fable in primary Turkish course books used from grade 6 to 8 which were prepared in the frame of curricula in 1981 and 2005.The Turkish curriculum was used without doing any change from 1981 to 2001. The curriculum was changed in 2005 and a new Turkish curriculum has been in use from 2006. The reasons for developing a new curriculum are that the old one does not meet needs of our age and keep up with the changing technology, and also it covers traditional teaching methods instead of modern teaching methods. Course books which are regarded as reflections of curricula are the most important materials in terms of integrating curricula. As teaching methods change, course books which are prepared according to curriculum?s philosophy are also changed. While a single book was used according to the curriculum prepared in 1981, there are three course books in use according to the one prepared in 2005.In this study, the scanning method was used and text processing procedures of tale and fable in nine primary Turkish course books used from grade 5 to 8 which were prepared in the frame of curriculum in 1981 and nine primary Turkish course books used from grade 5 to 8 which were prepared in the frame of curriculum in 2005 were analyzed and compared.It was found out that text processing procedures of tale and fable used in Turkish course books prepared in the frame of curriculum in 2005 are more effective in extending vocabulary, improving perception and comprehension skills, gaining high level cognitive and affective skills. Besides, Turkish course books prepared in the frame of curriculum in 1981 are much richer in introducing authors and genres as compared to the one in 2005.