Hemşirelerin örgütsel bağlılıkları ile özyeterlilik algıları arasındaki ilişkiler
The relationships between organizational commitment and self-efficacy beliefs of the nurses
- Tez No: 270966
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. NAZLI KEPÇE YÖNET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Nursing, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmanın amacı; hemşirelerin örgütsel bağlılıkları ile özyeterlilikleri arasındaki ilişkileri incelemek ve hemşirelerin örgütsel bağlılık ve özyeterlilik düzeylerinin demografik özelliklerine göre farklılaşıp farklılaşmadığını araştırmaktır Bu amaç doğrultusunda hazırlanan anket; İÜ.(İstanbul Üniversitesi) CTF. (Cerrahpaşa Tıp Fakültesi) Hastanesi'nde görev yapan hemşirelere uygulanmıştır.Anketten elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS 15.0 istatistiksel programında analiz edilmiştir. Anket sorularının güvenilirliğini belirlenmesinde Cronbach's Alpha katsayısından, araştırmaya katılan hemşirelerin demografik özelliklerinin belirlenmesinde frekans ve yüzde tanımlayıcı istatistiklerinden, hemşirelerin örgütsel bağlılık ve özyeterlilik düzeylerinin belirlenmesinde aritmetik ortalama standart sapma istatistiklerinden, hemşirelerin örgütsel bağlılık ve özyeterlilik düzeyleri ile demografik özellikleri arasındaki ilişkilerin belirlenmesinde Pearson Ki-Kare, T Testi, Anova ve Tukey testlerinden faydalanılmıştır.Bu araştırmanın sonucuna göre, hemşirelerin iyi düzeyde özyeterliliğe sahip oldukları görülmüştür. Ayrıca hemşirelerin örgütlerine bağlılıklarında medeni durumları ve yönetici olarak çalışma süreleri dışında kalan demografik özellikleri arasında anlamlı ilişkiler tesbit edilmiş, hemşirelerin özyeterliliklerinde ise eğitim durumları ve İÜ. CTF. Hastanesinden ayrılma istekleri dışında kalan demografik özellikleri arasında herhangi bir anlamlı ilişkinin olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to analyze the relationships between organizational commitment and self-efficacy beliefs of the nurses and to assess whether their level of organizational commitment and self-efficacy beliefs depend on demographical features. A specifically composed questionnairewas fulfilled by nurses who were working at Istanbul University, Cerrahpasa Medical Faculty Hospital.The data was analyzed by statistical software (SPSS 15.0). Cronbach?s alpha statistic was used to determine the reliability of the questions of the questionnaire; the descriptive statistics of frequency and percentage were performed to assess the demographical features of the nurses; the arithmetical mean and standart deviation statistics were done for defining the level of organizational commitment and self-efficacy beliefs of the nurses; Pearson chi-square, t-test, Anova and Tukey tests were utilized for evaluating the relationships between the demographical features and self-efficacy beliefs.According to the results of this study, it was have seen that self-efficacy beliefs. There were significant relationships between the organizational commitment and demographical data, except marital status and their work in executive position. Finally, no significant relationship was found between the self efficacy and demographical data, except the educational status and their will to quit the job.