Türk iş hukukunda ücret
The wage in Turkish labour law
  1. Tez No: 993564
  2. Yazar: OĞUZHAN YAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Ücret, genellikle işçinin ve ailesinin tek geçim kaynağıdır ve bu nedenle işçi bakımından hayati öneme sahiptir. İş hukukunun en önemli konularından ve iş sözleşmesinin zorunlu unsurlarından biri olan ücret, çalışılmadığı halde ücret ödenmesini gerektiren haller dışında, yapılan bir hizmetin karşılığı olarak, işveren veya üçüncü kişiler tarafından işçiye sağlanan ve para veya parasal değeri bulunan menfaatler şeklinde tanımlanmaktadır. Çalışmamızın ilk bölümünde, ücret kavramı genel olarak tanımlandıktan sonra ulusal ve uluslararası düzenlemelerdeki ücrete ilişkin hükümler ele alınacaktır. Ardından ücret kavramının farklı türleri açıklanacak ve işçilik alacaklarının hesabında esas alınan ücret türlerine yer verilecektir. Tarafların kararlaştırılabilecekleri ücret ödeme şekilleri incelendikten sonra ücretin belirlenmesi konusu ele alınacaktır. Çalışmamızda ayrıca tarafların ücret miktarını belirleme serbestisinin sınırını oluşturan asgari ücret kavramına da yer verilecektir. Vakıf üniversitelerinde çalışan öğretim elemanları için öngörülen asgari ücret düzenlemesi de bu bölümde incelenecektir. İş hukuku uygulamasında çalıştığını ve ücrete hak kazandığını ispat yükü işçiye, ücretin ödendiğini ispat yükü ise işverene aittir. Bu bağlamda çalışma süreleri, çalışma sürelerinden sayılan haller, çalışma sürelerinin aşılması ve ücretin miktarı ile ödendiğinin ispatına ilişkin hususlar çalışmamızda kapsamlı bir şekilde ele alınacaktır. Birinci bölümde son olarak, ücret zammı konusu açıklanacak ve işveren tarafından işçinin ücretine uzun süre zam yapılmamasının iş sözleşmesinin feshi için haklı neden oluşturup oluşturmadığı tartışılacaktır. İkinci bölümde; ücret ödeme ediminin muhatapları, ifa yeri, zamanı ve şekli ile çalışılmadan ücrete hak kazanılan haller incelenecektir. Ücret ödeme ediminin asli borçlusu işveren olmakla beraber, kanunda bazı hallerde bazı kişiler de işverenle birlikte sorumlu tutulmuşlardır. Kanunen sorumlu tutulanlar ya da üçüncü kişiler tarafından ücret ödeme borcunun yerine getirilmesi mümkündür. Ücretin, kural olarak, işçiye ödenmesi gerekmekle beraber bazı hallerde işçi dışındaki kişilere ödeme yapılması durumunda da borcun ifa edildiği kabul edilir. Ücret, iş yerinde veya özel olarak açılmış bir banka hesabına ödenmelidir. Ücret ödeme borcu kural olarak, işçi iş görme borcunu yerine getirdikten sonra ifa edilir. Bu kuralın istisnasını avans uygulaması oluşturmaktadır. Ücretin temel unsurlarından biri nakden ödenmesidir. Nakden ödenmesi gereken ücretin Türk parası ile ödenmesi esastır. Çalışmamızda ücretin yabancı para olarak kararlaştırılıp kararlaştırılamayacağı hususu 85 sayılı cumhurbaşkanı kararı kapsamında tartışılacaktır. Benzer şekilde işçinin ücretinin kripto para cinsinden belirlenip belirlenemeyeceği de çalışmada incelenecek bir diğer husustur. Bu bölümde son olarak işçinin, fiili bir çalışma olmaksızın ücrete hak kazandığı hallere ayrıntılı bir şekilde yer verilecektir. Çalışmamızın üçüncü ve son bölümü, iki ana başlıktan oluşmaktadır. İlk olarak, ücret ödeme borcunun ifa edilmemesinin sonuçları ve işçinin sahip olduğu haklar ele alınacaktır. Bu bağlamda işverenin ücret ödeme borcunda temerrüde düşmesi, işçinin zilyetliğinde bulunan mallar üzerindeki hapis hakkı, işçinin ücreti ödeninceye dek çalışmaktan kaçınması ve çalışmadığı süre boyunca ücrete hak kazanması ile iş sözleşmesini haklı nedenle feshetme imkanına sahip olması halleri incelenecektir. İkinci ana başlıkta ise, işçinin emeğinin karşılığı ve tek geçim kaynağı olan ücretin korunmasına yönelik düzenlemelere yer verilecektir. Bu başlık altında ayrıca ücretin kişisel veri niteliği taşıdığı ve bu kapsamda da korunması gerektiği üzerinde durulacaktır.
Özet (Çeviri)
Wage is often the sole source of livelihood of the worker and her/his family. Therefore, it is of vital importance for the worker. Wage, which is one of the most important issues of labour law and one of the mandatory elements of the employment contract, is defined as the benefits provided to the employee by the employer or third parties and having monetary or monetary value, in return for work, except in cases where the employee does not work but requires payment. In the first section of our study, after the general definition of the wage notion, the wage-related in national and international regulations will be discussed. Then, the different types of the wage concept will be explained and the wage types based on the calculation of labor receivables will be determined. After examining the wage payment methods that the parties can agree on, the issue of determining the wage will be discussed. In our study, the concept of minimum wage, which constitutes the limit of the freedom of the parties to determine the wage amount, will also be included. The minimum wage regulation for the academic staff working in foundation universities will also be examined in this section. In labour law practice, the burden of proving that she/he has worked and entitled to wages belongs to the employee. The burden of proving that the wage has been paid belongs to the employer. In this context, the working time, the status counted as working time, exceeding the working hours and the amount of the wage and the issues related to the proof of the payment will be discussed in detail in our study. Finally, the issue of raise of wage will be examined. It will be discussed whether it is possible for the employee to terminate the employment contract with a just cause in case the employer does not give a raise of the employee's wage for a long time. In the second section; the addressees of the wage payment debt, the place, time and method of performance, and the situations in which employee has the right to wage without working will be examined. Although the principal debtor of the performance of paying wages is the employer, in some cases, third parties are also be held responsible together with the employer. It is possible to fulfill the obligation to pay wages by those who are held responsible by law or by third parties. As a rule, wages must be paid to the employee. However, in some cases, the debt is deemed to have been fulfilled even if payments are made to persons other than the employee. It is regulated that the wage must be paid at the workplace or to a specially opened bank account. As a rule, wage payment debt is fulfilled after the worker fulfills her/his obligation to perform the work. The exception to this rule is the payment in advance. One of the basic elements of the wage is the payment in cash. It is essential that the wage to be paid in cash is paid in Turkish currency. In our study, whether the wage can be determined in foreign currency or not will be discussed in the context of the Presidential Decision No. 85. Similarly, whether the wage of the worker can be determined in cryptocurrency is another issue discussed in the study. Finally, the cases in which the worker is entitled to wages without actual work will be examined in detail. The third and last section of our study consists of two main titles. First of all, the consequences of non-fulfillment of the wage debt and the rights of the employee in this case will be discussed. In this context, the cases of the employer's default in the payment of wages, the right of lien on the goods in the possession of the employee, the employee's right to avoid working until her/his wage is paid and entitled to be paid wage throughout this process, the right to terminate the employment contract for just cause will be examined. In the second main title, the regulations regarding the protection of the wage, which is the sole source of livelihood and the compensation for the labor of the employee, will be included. Under this title, it will also be emphasized that the wage is personal data and it should be protected within this scope.