Türkiye'de yerel yönetimlerde işveren sendikacılığı
Employer?s unionism at local authorities in Turkey
- Tez No: 271041
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN ŞENOCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Administration, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Son dönemlerde endüstri ilişkilerinin önemli baskı grupları arasında yer alan işveren sendikalarının önemi artmaya başlamıştır. Devletin ekonomiye işveren olarak katılması ile ortaya çıkan örgütlenme ihtiyacını karşılamak üzere de kamu işveren sendikaları oluşturulmuştur. Bu kamu işveren sendikalarından biri de YERELSEN (Yerel Yönetimler Kamu İşverenleri Sendikası)'dir.Bu çalışmada, genel olarak işçi ve işveren sendikacılığının gelişimi ele alınmakla birlikte, esas itibari ile kamu işverenleri ve yerel yönetim işverenlerinin sendikal örgütlenmeleri ile YERELSEN örneği üzerinde durulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Recently there has been an increase in the importance of employers? unions which are one of the most influential groups within industrial relations. Also public employers? unions have been established in order to supply the organizational needs that stem from the intervention of the state in economic activity as an employer. One of these public employers? unions is YERELSEN (Local Authority Public Employers? Unions).In this thesis, the improvement of both trade unions and employers? unions have been generally taken into consideration. Mainly, public employers? and local employers? unions, and their organizational structures and improvements are mentioned. Lastly and the most importantly YERELSEN is mainly dealt with.