Menemen olayı sonrasından İkinci Dünya Savaşı'na Türkiye'nin iç güvenliği (1931-1939)
The internal security of Turkey from Menemen incident to the Second Word War (1931-1939)
- Tez No: 271050
- Danışmanlar: PROF. DR. SABAHATTİN ÖZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Tarih, Public Administration, History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 442
Özet
Lozan Anlaşmasının onaylanmasından sonra meydana gelen Türkiye'yi bütün ihtiyaç ve meseleleriyle göz önünde canlandırmak, bu günün şartlarında oldukça güçtür. Bu devirde öncelikle uğraşılan mesele Cumhuriyet rejiminin devamının sağlanması ve devletin bütünlüğünün korunması olmuştur. Mücadele edilen meselelerin hepsini bir anda saymaya imkân yok ise de, dönemin en başta gelen sorununun iç güvenlik meselesi olduğu söylenebilir.Ne var ki, Cumhuriyetin ilanından itibaren iç güvenlik meselelerinin ülke gündeminde sürekli olarak ilk sıradaki yerini korumasına karşılık, bu konu ile ilgili yeterli çalışma yapıldığını söylemek mümkün değildir. İç güvenlik başlığı altına yapılan çalışmalar ise, genellikle polis ve jandarma tarihini ele almaktan öteye geçememiştir. Son dönemlerde yapılan ve lokal sorunlar üzerinde yoğunlaşan çalışmalar ise, iç güvenliğin sadece terörle mücadele olarak algılanmasına sebep olmuş; ancak asayişsizliği besleyen iktisadi ve sosyal hadiseler görmezlikten gelinmiştir.Neredeyse bir asra yakın süreden beri bir kısır döngü olarak hep aynı form içerisinde süregelen iç güvenlik sorununa farklı bir bakış açısı yakalamak ve Cumhuriyet tarihimizde görülen bu eksikliğin giderilmesini sağlamak amacıyla yapılan bu çalışmamızda, mümkün mertebe şimdiye kadar hiç kullanılmamış belgelerden faydalanılmaya çalışılmıştır.Çalışmanın başlangıç döneminin Menemen Olayı sonrasına dayandırılması ise tesadüfî değildir. Çünkü Menemen Olayı, iç güvenlik anlayışında bir kırılma noktası olmuştur. Bu olaydan sonra rejimin korunması kapsamında polis teşkilatına önemli görevler verilmiş; devlet, iç güvenlik anlayışını tamamıyla değiştirmiştir. Bu safhadan sonra asayişsizlik sorunu bir memleket meselesi olarak kabul edilmiş ve bu sorunu besleyen silah, mühimmat ve emtia kaçakçılığı ile birlikte, iç istikrarı bozan propaganda, karaborsa, manipülasyon, kambiyo suçlarıyla mücadelede yeni uygulamalar hayata geçirilmiştir.
Özet (Çeviri)
To conceive of Turkey formed after Losanne with all needs and issues is extremely difficult in today?s conditions. Durig this period, primarily issue was engaged to ensure the continuation of the regime of republic and the protection of the integrity of the state. Although there is no possibility to count the all of the issues fighted at that time, it can be said that the internal security issue was the foremost one.Though the internal security issues always protect their row in the agenda since the proclamation of the Republic, it is not possible to say that adequate performance is being done. The studies under the title of internal security couldn?t usually go beyond the history of the police and gendarmerie. The studies in the last terms focused on local problems had caused a perception related to internal security that was just struggling for terror but social and economical events that increase the public order problem were ignored.In this study with the aim of catching a different point of view about the problem of internal security approiximately going on a century and solving this problem, it has been tried to utulize from the documents unused as yet.To lean the beginning part of the study on the next period after 'Menemen' incident is not a coincidence because 'Menemen' incident was a breaking point at the perception of internal security. After the 'Menemen' incident, the police organization undertook special duties about the protection of regime; the state changed the policy of internal security. After that, internal security problem gained an importance as a governmental problem and new applications had been maintained about weapon, munitions, good smuggler feeded the problem of internal security and the fight with propaganda, black market, manipulation, exchange crimes that destroy the domestic stability.