Credit card literacy among university students
Üniversite öğrencilerinin kredi kartı okuryazarlığı
  1. Tez No: 271070
  2. Yazar: OKAN KUMBARACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP KIZILTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmanın amacı, üniversite öğrencilerinin kredi kartına ilişkin bilgi düzeylerini, bu bilgiyi öğrenme şekillerini ve kredi kartı ödeme uygulamalarını incelemektir.Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından geliştirilen Kredi Kartı Bilgi Testi (CCKT), örneklemin demografik özelliklerine ve kredi kartı ödeme uygulamalarına ilişkin sorularla örneklemin kredi kartı bilgilerini nasıl edindiğine ilişkin yapılandırılmış sorulardan oluşan bir ölçme aracı ile toplanmıştır. Ölçme aracı, Boğaziçi Üniversitesi 2010 Yaz Okuluna kayıtlı 100 öğrenciye uygulanmıştır.Tezde nicel ve nitel çözümleme yöntemleri beraber kullanılmıştır. Görüşme verilerinin analizinde katılımcıların kredi kartına ilişkin öğrenme deneyimlerinin belirlenmesi için içerik analizi kullanılmıştır. Katılımcıların kredi kartına ilişkin bilgi düzeylerinin, kredi kartı ödeme uygulamalarının ve araştırmanın bağımsız değişkenlerinin örneklemin kredi kartı bilgi düzeyine etkisinin belirlenmesinde betimsel istatistik yöntemleri kullanılmıştır.Sonuç olarak, örneklemin kredi kartına ilişkin bilgi düzeyleri düşük bulunmuştur. Katılımcıların kredi kartı bilgi düzeylerinde sadece sahip oldukları kredi kartı sayısı bağımsız değişkeninin anlamlı bir fark oluşturduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca üniversite öğrencilerinin kredi kartı bilgilerini algın öğrenme yoluyla edindikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Okan Kumbaracı, ?Credit Card Literacy Among University Students?The aim of this study is to analyze university students? credit card knowledge level, learning ways in which they acquire this knowledge and their credit card payment practices.The data was collected by an instrument including Credit Card Knowledge Test (CCKT) developed by the researcher; questions related with the demographic characteristics of the subjects; questions related with credit card payment practices of subjects; and structured interview questions in order to determine learning ways in which subjects acquire knowledge of credit cards. The survey instrument was given to a sample of 95 subjects registered at Boğaziçi University Summer School 2010.Quantitative and qualitative analysis are used in the study. Content analysis was applied to analyze the interviews in order determine participants? learning experiences related to credit cards. Descriptive statistics were employed to determine participants? level of credit card knowledge, credit card payment practices and, to analyze whether independent variables of the study have any influence on credit card knowledge of the subjects.As a result, credit card knowledge level of the sample was found to be low. Number of credit cards of the respondents was the only independent variable which showed significant differences in credit card knowledge of the respondents. It was also found that university students acquire knowledge of credit cards by informal learning.