ABD ve AB deneyimi ışığında mortgage sistemi ve Türkiye
ABD ve AB deneyimi işiğinda mortgage sistemi ve Türkiye
  1. Tez No: 271246
  2. Yazar: SİNAN ATİŞ
  3. Danışmanlar: DR. ŞEYMA İPEK KÖSTEKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Mortgage, ABD ve Avrupa başta olmak üzere özellikle gelişmiş dünya ekonomilerinde çok eskiye giden bir geçmişi olan bir konut finansman sistemidir. 20. yüzyılın en etkili konut finansman yöntemlerinden biri olan mortgage sistemi, kısa bir süre öncesinde ülkemizde de uygulanmaya başlanmıştır. 2008 yılında, dünyada morgage sisteminden kaynaklanan ve giderek derinleşen küresel finansal kriz, sistemin işleyişi konusunda bir sorgulama süreci de başlatmıştır. Bu çalışmada, gelişmiş ülkelerde uzun zamandan beri başarılı örnekleri görülen mortgage sistemi incelenmekte ve ülkemizde etkin uygulama için öneriler tartışılmaktadır. Bu amaçla, çalışmada mortgage sisteminin tanımı, gelişimi ve mortgage türleri ele alınmakta ve sistemin işleyişi açıklanmaktadır. Dünyadaki iyi uygulama örneklerinin irdelendiği çalışmada, elde edilen sonuçlar ışığında mortgage sisteminin ülkemiz konut sorununun çözümü açısından etkili olabilmesi için öneriler getirilmektedir. Bu bağlamda, istikrarlı bir ekonomik yapı ön koşul olarak belirtilmekte ve sadece kredi kuruluşları değil, özellikle alt ve orta gelir düzeyine sahip kredi kullanıcılarını da içine alan bütünsel bir teşvik programının gerekliliği vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Mortgage is a housing finance system which has a very long history especially in the advanced world economies like the U.S. and Europe. One of the most effective methods of housing finance system was mortgage in 20?th. century, which has started to be implemented in our country within a short period of time. The world has been profound and increasingly from the mortgage system with the global financial crisis in 2008. The functioning of the system has brought about a questioning process. In this study, successful examples in developed countries a long time since the mortgage system is reviewed and recommendations are discussed in our country for effective implementation. For this purpose, this study of the mortgage system definition, development and mortgage types to be addressed and describes the functioning of the system. The world of best practice examples are analyzed in the study, give suggestions in order to solve our country?s housing problem. In this respect, the study emphasize that the pre-condition is to be a stable economic structure and not only credit instutions, but also the lower and middle income levels credit users should be involved in encouraging program.