Devlet muhasebe sisteminde maddi duran varlıkların muhasebeleştirilmesi ve TMS-16 maddi duran varlıklar standardı ile karşılaştırılması
Accounting for tangible fixed assets in government accounting system and comparison with TAS-16 property, plant and equipment standard
  1. Tez No: 271279
  2. Yazar: ZEYNEP UFKU YARGIÇOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN KAMİL BÜYÜKMİRZA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
Kamu harcamaları göz ardı edilemeyecek derecede ülke ekonomilerinde etkin rol oynamaktadırlar. Devlet kamu görevlerini ve hizmetlerini yerine getirmek için kanunlara uygun şekilde giderler yapmakta ve bu giderleri de karşılamak amacıyla kanunlarına dayanılarak gelirler toplamaktadır. Bu nedenle ticari işletmeler gibi devletin de mali nitelikteki tüm işlemlerinin kayıt altına alınması, raporlanması ve değerlendirilmesi gerekmektedir. İhtiyaçlara uygun, karşılaştırılabilir raporlar üretebilen, etkin bir muhasebe sistemi standartlara uygun olmalıdır.Ülkemizde devlet muhasebe sisteminde verimlilik ve etkinliği sağlamaya yönelik uygulamanın ilk adımları 5018 sayılı Kanun'la birlikte atılmıştır. Tahakkuk esasıyla birlikte maddi duran varlıklar kayıt altına alınmaya başlanmış böylece elde edilen raporlar uluslararası standartlara uygun, karşılaştırılabilir ve güvenilir hale gelmiştir. Devlet muhasebesi mevzuat çalışmaları standartlar göz önünde bulundurularak yapılmış ve uygulanabilirlik gözetilerek hazırlanmıştır.Çalışma üç bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde; devlet muhasebesi hakkında genel bilgiler verilerek Türkiye'de tahakkuk esaslı devlet muhasebesine yön veren düzenlemeler anlatılmış ve devlet muhasebesine yön veren uluslararası düzenlemeler hakkında genel bilgiler verilmiştir.İkinci bölümde; devlet muhasebe sisteminde maddi duran varlıklar ulusal düzenlemeler ve Türkiye Muhasebe Standartları çerçevesinde anlatılarak devlet muhasebesi üzerine oluşturulan ulusal ve uluslararası standartlara değinilmiştir.Üçüncü bölümde; devlet muhasebesinde maddi duran varlık hesaplarının muhasebeleştirilmesi anlatılarak TMS-16 Maddi Duran Varlıklar Standardı ile uyumu irdelenmiştirYapılan çalışmalar sonucunda devlet muhasebesinde maddi duran varlıkların ilgili düzenlemeler çerçevesinde muhasebeleştirilmesinde amaç farklılığı, kapsam farklılığı gibi nedenlerle TMS-16 Maddi Duran Varlıklar standardında yer alan gerçeğe uygun değer, yararlı ömür, aktifleştirme, amortisman uygulaması, değer düşüklüğü gibi hükümlerinin paralellik göstermediği saptanmıştır.Anahtar Sözcükler1.Devlet Muhasebesi2.Maddi Duran Varlıklar3.Muhasebe Standartları4.TMS-16
Özet (Çeviri)
The public expenditures have a significant effective role in the economies of the countries, which cannot be disregarded. In order to provide public services and fulfill public duties the Government expend and collect revenues pursuant to their respective laws to be enough for expenditures. For this reason all financial transactions of the government must be recorded, reported and evaluated like a business. An effectively accounting system which can produce financial and camparable reports suitable for needs must be in consistency with standards.In our country, the first steps of the application aimed at providing efficiency and productivity in public acoounting system are taken with issuance of the Law No 5018. With accruel based accountancy system the Government started recording tangible fixed assets so the reports are in accordance with international standards, become comparable and reliable. Government accounting regulations are prepared considering standards and its applicability.This study consists of three parts.In the first part, is given general information about government accounting , are handled leading regulations to accrual based accounting and international regulations which are leading government accounting.In the second part, tangible fixed assets are handled within the framework of national regulations and Turkish Accounting Standards, national and international standards related with government accounting are explained.In the third part, tangible fixed assets? accounting are explained and explicated its compliance with TAS-16 Property, Plant and Equipment Standard.After this study, it is determined that the rules related fair value, useful life, recognizing a cost in the carrying amount, application of depreciation, impairment provisions located in TAS-16 Property, Plant and Equipment Standard are not parallel with the rules of accounting tangible fixed assets in government accountancy system within the framework of related regulations because of their purpose and scope diversity.Key Words1.Government Accounting2.Property, Plant and Equipment3.Accounting Standards4.TAS-16