Sağlık işletmelerinde müşteri sadakati ve tatmini: Bir alan uygulaması
Customer satisfaction and loyalty in health establishment: A case study
- Tez No: 271280
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BELGİN AYDINTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu tezin amacı işletmeler için müşteri tatmini ve sadakatinin sağlanmasının özellikle sağlık işletmelerinde ne kadar önem taşıdığını öncelikle teorik bir çerçeve çizerek, daha sonra da bunun özel bir hastanede uygulamasını yaparak ortaya koymaktır.Müşteri sadakati, devamlı tatminin yaşanmasıyla işletmelerin kazanabileceği bir unsurdur. Sadakat sağlanması halinde beraberinde ağızdan ağza olumlu pazarlamanın seviyesi de yükselecek ve böylece işletmeler rakipleri karşısında avantajlı hale gelerek karlılıklarını arttıracaklardır. Yapılan bu araştırma ile bu üstünlüğün nasıl kazanılacağı ve kazanılması halinde işletmeler getirileri tartışılmıştır.Uygulama aşamasında ise Ankara'da belirlenen bir özel kadın doğum hastanesinde yapılan anket çalışması ile müşteri sadakati ve tatminini sağlamak için en önemli olan unsurlar belirlenmeye çalışılmıştır.Anket sonuçlarına göre müşteri sadakati ve tatmininin sağlanmasında personel ile hasta ilişkisinin, hizmeti veren personelin ilgi ve bilgisinin, personele duyulan güvenin beraberinde kuruma duyulan güveni getirdiğinin sonuçları ortaya konmuştur.Anahtar Sözcükler1.Sağlık İşletmeleri2.Müşteri Sadakati ve Tatmini3.Hizmet İşletmeleri4.Hizmet Kalitesi5.Müşteri Odaklılık
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to display the importance for the companies to gain the customer satisfaction and loyalty with first of all theoretical outline and secondly to apply this thesis in a particular company.Customer loyalty is a factor that can be acquired with constant satisfaction. In the form of gaining the customer loyalty, the mouth to mouth marketing will also increase and so that the companies can win competitive advantage. With this research, it is debated how can the companies gain the customer satisfaction and the earnings that they will win with this.In the applying part of this thesis, we made a survey to the patients of a particular hospital in Ankara to betray the most important items to achieve the customer satisfaction and loyalty.To the results of the surveys we can say that it is provided that the relation between the employees and the customers, the employees care and knowledge and the trust to the employee guarantee the trust to the company, and causes the customer satisfaction and loyalty.Key Words1.Health Business2.Customer Satisfaction and Loyalty3.Service Business4.Service Quality5.Customer-focused