İMKB' ye kote olan bankaların etkinlik analizleri
The efficiency analysis of the banks quoted to ISE
  1. Tez No: 271297
  2. Yazar: AHMET EROL BOZDAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞENOL ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, İşletme, Econometrics, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Dayanıklı ve güçlü bir ekonominin varlığı, sağlıklı çalışan ve büyüyen finans sistemi ile mümkündür. Türkiye'de, finansal sektörün temelini bankacılık sistemi oluşturmaktadır. Yapılan çalışmada iki amaç hedeflenmiştir. Öncelikle Türkiye' de bankacılık sektörü içinde faaliyet gösteren 32 adet ticaret bankasının Aralık 2006 ve Eylül 2009 dönemleri içerisinde üçer aylık bilanço dönemleri bazında Veri Zarflama Analizi (VZA) ile sermaye yapılarına ve ölçek büyüklüklerine göre etkinlik analizi yapılmıştır. Daha sonra bu bankalar içinden İMKB' ye kote olanlar için hisse senedi piyasasına açılmanın etkinlik ve verimlilik üzerine nasıl bir etki yaratacağı incelenmiştir. Ayrıca etkin bulunmayan banka yönetimlerine yol göstermesi amacıyla Potansiyel İyileştirme Analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The presence of a strong and robust economy is possible with healthy operating and growing financial system. In Turkey, the leading companies of the financial sector is the banking system. It is targeted two objectives in this study. At first, the efficiency of 32 commercial banks which are operating in the Turkish banking sector between December 2006 and September 2009 in quarterly period balance sheets, was analized with the Data Envelopment Analysis (DEA) according to capital structures and scale. Then the banks which was quoted to ISE , was examined how it will effects on the efficiency and productivity for entering the equities markets. Also, Potential Improvement Analysis has been made to the banks which do not have effective management, in order to show the way.