Irak'ta Anayasanın yapısı ve kabul usulü
Structure of Constitution in Iraq and its adoption procedure
  1. Tez No: 271313
  2. Yazar: HUSSEİN W. HAMAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATTİLA ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Çalıştığım tez Irak'ta Anayasanın Yapısı Ve Kabul Usulü. Bu tez çalışmamın özeti, tez Dört bölümden oluşmaktadır: birinci bölüm Genel İlkeler, ikinci bölüm Irak'ta anayasanın gelişimi, üçüncü bölüm 2004 Geçiş Dönemi İçin Irak Devleti Yönetim Yasası ve dördüncü bölüm 2005 Irak kalıcı anayasası.Birinci bölümde ele aldığım konular, genel olarak anayasanın yasıl yapılacağı, kabul usulleri genel olarak ve ayrıntılı olara anayasanın kavramı. İkinci bölümde ise Irak'ta anayasanın gelişimi, detaylı olarak Irak'ta kaç anayasa yazılmış ve nasıl yazılmış ve bu anayasalar 1925 ? 1958 ? 1963 ? 1964 ? 1968 ? 1970 ayrıca Irak'ın 2003 işgali, üçüncü bölümde ise 2004 Geçiş Dönemi İçin Yasa ele aldım ve çok detaylı bir şekilde ve bu yasanın nasıl yazıldığı ve onaylanması, dördüncü bölümde ise 2005 parlemanter seçimleri ve 2005 Irak'ın kalıcı anayasası, bu anayasanı nasıl yazıldığı, komisyonun nasıl kurulduğu, referanduma nasıl sunulduğu ve kabul usulü sonda da bu çalışmamın sonucu özet olarak çalışmamda, Irak'ta anayasanın nasıl koyulduğu ve yürürlüğe nasıl girdiğini bilimsel olarak ortaya koydum.Bu tezin de önemine baktığımızda ve bu konuyu seçmemin sebebi; Irak'ta anayasanın, yürütme, yasama ve yargı erkleri, diğer meslektaşlarım tarafından yüksek lisans tez konusu olarak ele alınmıştır. Tez konum olan ?Irak'ta anayasanın yapısı ve kabul usulü? ne Türkiye'de ne Irak'ta bir monografi çalışma konusu olarak ele alınmamıştır. Bu da tez konumun önemini ve seçmemin sebebini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
My thesis study deals with the structure of constitution in Iraq and its adoption procedure. The abstract of my thesis study has comprised four parts. First Part deals with the General Principles. Second Part deals with the Development of Constitution in Iraq. Third Part deals with the Iraqi State Administration Act for the Transition Period of 2004. Finally, Fourth Part deals with the Permanent Constitution enacted in Iraq in the year 2005.The topics that I refer in the First Part are generally dealing with the manner how to make a constitution, and also the procedures of adoption and concept of Constitution in general and detail. Second Part explains in detail the development process of Constitution in Iraq and points out how many constitutions have been so far drafted in Iraq and how they had been drafted (covering the years 1925 ? 1958 ? 1963 ? 1964 ? 1968 ? 1970) It furthermore dwells on the Occupation of Iraq in 2003. In the Fourth Part I especially dwelt on the law regarding the Transition Period of 2004 and explained in detail how this constitution had been drafted and voted. In the Fourth Part, I dwelt on the Parliamentary Elections held in the year 2005 and set forth my views dealing with the Permanent Constitution adopted in Iraq in the year 2005 and explained in detail how this constitution had been drafted and how the Constitutional Committee had been established and how this constitutional text had been presented to the referendum and what was the adoption procedure to be followed. Finally, in the abstract of my study, I scientifically put forward how this constitution had been enacted and took effect in Iraq.When we also take into consideration the importance of this thesis and the reason for selecting this topic, it appears that my other colleagues, as a thesis subject of master degree education, have also preferred to dwell on the Executive, judicial and Legislative Powers granted by the Iraqi Constitution. My thesis study subject which dealt with the structure of constitution in Iraq and its Adoption Procedure, has never been take up as a monographic study subject either in Turkey or Iraq. This serves to indicate the importance of my thesis subject and the reason why I have preferred it