Kayıt dışı istihdam ve neden olduğu mali kayıpların bütçe üzerindeki etkileri
Unregistered employment and the effects of fiscal loss on budget caused by the unregistered employment
- Tez No: 271334
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ KIZILOT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Maliye, Economics, Public Administration, Finance
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
- Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 276
Özet
Bu tezle, kayıt dışı ekonominin ve kayıt dışı istihdamın tanımı, kayıt dışı istihdamın şekilleri ve kayıt dışı istihdamın oluşmasına neden olan faktörler ve kayıt dışı istihdam konusunda özellik arz eden durumların ortaya konulması; kayıt dışı istihdamın neden olduğu sosyal sigorta sigorta primi, gelir vergisi ve damga vergisi gibi doğrudan kayıplarla yersiz yapılan sosyal yardımlar gibi dolaylı kayıpların ortaya konulması ve sorun alanları ile yapılması gerekenlerin belirlenmesi amaçlanmıştır.Tezde kayıt dışı ekonomi ve kayıt dışı istihdamın tanımı, kavramsal çerçevesi, türleri, nedenleri incelenmiş daha sonra neden olduğu sosyal güvenlik primi, gelir ve damga vergisi gibi doğrudan kayıpları hesaplanarak, merkezi yönetim bütçesine yük oluşturan dolaylı kayıpları ve bazı olumlu getirileri analiz edilerek kayıt dışı istihdamın bütçe üzerindeki etkileri ortaya konulmuştur. Kayıt dışı istihdamın mali etkisi ve bütçe üzerindeki etkileri ile doğrudan ilişkisi bulunmayan haksız rekabet, sendikalaşma ve çalışanların sosyal güvenlik haklarının ihlal edilmesi gibi konulara detaylı bir şekilde değinilmemiştir.
Özet (Çeviri)
The objectives of this thesis study is to make a definition of unregistered economy and unregistered employment, to introduce the forms of unregistered employment, the factors causing the formation of unregistered employment and distinctive cases related to unregistered employment, to put forth direct losses caused by unregistered employment such as social insurance premium, income tax and stamp tax and indirect losses such as inappropriate social assistances and to determine the problematic areas and the steps to be taken.In the thesis, firstly the definition of unregistered economy and unregistered employment, its conceptual framework, its varieties and reasons are examined and then the effects of unregistered employment on budget are introduced by figuring out the direct losses such as social insurance premium, income tax and stamp tax and by analyzing the indirect losses being a burden to central government budget and its some other positive returns. On the other hand, the subject headings such as unfair competition, unionization and violation of social security rights were not handled in detail since they are not directly related to the fiscal and budgetary effects of the unregistered employment