N2O tipi ligand ile metal komplekslerinin sentezi ve yapılarının aydınlatılması
The synthesis and structure characterization of N2O type ligand with metal complexes
- Tez No: 271417
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. İHSAN PEKACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, 4-4'-Diamino-bibenzyl kullanıldı ve farklı bir aldehit olan ß-hidroksi-1-naftaldehit ile reaksiyonundan yeni bir ligand 1,1'-(4-4'-(ethane-1,2-diyl)bis(4,1-phenylene))bis(azan-1-yl-1-ylidene)bis(methan-1-yl-1-ylidene)dinaphthalen-2-ol (HL)schiff bazı elde edilmiştir.Bir ligandın Ni(II), Zn(II) ve Cu(II) asetat tuzları ile 3 (üç) metal kompleksi sentezlendi.Sentezlenen yeni bileşiklerin yapıları; FT-IR, Elementel Analiz, 1H-NMR, 13C-NMR,UV yöntemleri ve SEM ile aydınlatıldı.1,1'-(4-4'-(ethane-1,2-diyl)bis(4,1-phenylene))bis(azan-1-yl-1-ylidene)bis(methan-1-yl-1-ylidene)dinaphthalen-2-ol ligandı ve bunun 3 (üç) yeni metal kompleksi sentezlenerekizole edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 4-4'-Diamino-bibenzyl was used and a new ligand1,1'-(4-4'-(ethane-1,2-diyl)bis(4,1-phenylene))bis(azan-1-yl-1-ylidene)bis(methan-1-yl-1-ylidene)dinaphthalen-2-ol (HL) schiff base was obtained from the reaction with ß-hidroksi-1-naftaldehit, which is a different aldehyde.Ni(II), Zn(II) ve Cu(II) acetates of this ligand were synthesized with 3(three) metalcomplexes. The structures of the new compounds which were synthesized were lightedwith the help of FT-IR, Elementel Analiz, 1H-NMR, 13C-NMR, UV methods and SEM.1,1'-(4-4'-(ethane-1,2-diyl)bis(4,1-phenylene))bis(azan-1-yl-1-ylidene)bis(methan-1-yl-1-ylidene)dinaphthalen-2-ol ligand and ve its 3 (three) new metal complexes wereisolated by synthesizing.