Nemli ortamlarda su damlasının kolay yoğunlaştığı yüzeylerin incelenmesi
Investigation of surfaces where water drop condenses easily in humid conditions
- Tez No: 271517
- Danışmanlar: PROF. DR. H. YILDIRIM ERBİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tez çalışması 3 bölümden oluşmaktadır: İlk bölümde, silindir desenli süperhidrofob yüzeyler üzerinde su damlasının buharlaşması takip edilerek desen geometrisi farklılığının buharlaşma hızına etkisi incelendi. Buharlaşma hızı desen çapının artışı ile azalırken iki desen arasındaki mesafe/desen çapı oranının artışı ile arttı. İkinci kısımda, polimer yüzeylerde yoğunlaşma gerçekleştirilerek yüzey özeliklerinin yoğunlaşan sıvının yüzey kaplama oranına etkisi araştırıldı. Yüzey kaplama oranına, denge temas açısı ve temas açısı histeresis azaltıcı, serbest yüzey enerjisi ise arttırıcı etki gösterdi. Üçüncü kısımda ise Teflon FEP 100 yüzeyi üzerinde oluşturulan su damlasının yoğunlaşma sırasında büyümesi takip edilerek difüzyon denklemleri ile uyumluluğu incelendi. Katı varlığına dayanan f(?) etkisi hesaba katıldığında, büyüme difüzyon denklemlerine daha uyumludur.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of 3 parts: In first part, water drop evaporation on cylinder patterned superhydrophob surfaces was followed and effect of pattern geometry difference to the evaporation rate was examined. Evaporation rate decreased with pattern diameter increase, increased with the ratio of distance between two patterns to pattern diameter increase. In second part, effect of surface properties to the surface coverage ratio was investigated during condensation on polymer surfaces. Equilibrium contact angle and contact angle hysteresis implied a decreasing effect; surface free energy implied an increasing effect on condensate?s surface coverage ratio. In third part, water drop growth on a Teflon FEP 100 surface, was followed and was described by using diffusion equations. When f(?) parameter was considered drop growth was much more compatible with diffusion equations.