Dinamik kuvvet spektroskobisinde sönümün orijini
The source of damping in dynamic force spectroscopy
- Tez No: 271521
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAVAŞ BERBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Nanoteknolojinin öneminin gitgide arttığı günümüzde en çok ilgi duyulan alanlardan biri olan nano bezelyelerin incelenmesi alanında yeni bir teknik olan atomik kuvvet mikroskobisi(AFM) temel alınarak moleküler dinamik(MD) simülasyonu yapılmıştır.Simülasyonda öncelikli olarak (8,8), (9,9), (10,10), (11,11), (12,12), (13,13) ve (14,14) nanotüpleri hazırlanmış ve ayrı ayrı optimize edilmiştir. Daha sonra ayrı bir program yardımı ile C60 fullerenler hazırlanmış ve her bir nanotüpün içerisine beşer adet fuleren molekülü yerleştirilerek nano bezelyeler oluşturulup optimize edilmiştir. Oluşturulan nano bezelyeler temassız AFM (non-contact AFM, NC-AFM)'in nano bezelyenin üzerinde gezdirilmesi sırasında yüzey atomları ile AFM iğnesi arasında oluşan etkileşim kuvvetlerinden dolayı oluşan yüzeydeki atom hareketleri ve muhtemel etkilenecek en yakın atom hareketleri simülasyonu yapılarak bu atomlar için hareket ve hız grafikleri çizdirilmiştir. Grafikteki yer değiştirme veri değerleri ile hızlı fourier transformu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
It has been made a molecular dynamics(MD) simulation based on a new technique of analyzing nano peapods that have been one of the most interested areas of nano technology that has been increasing its importance recently.İn the simulation, first of all we prepared (8,8), (9,9), (10,10), (11,11), (12,12), (13,13) and (14,14) nanotubes and optimized separately. Then using another program we prepared C60 fullerens and embedded five of them through into each nanotubes. As a result we called the structures as nano peapods and optimized them. Using nano peapods that we prepared we made a simulation of motions of the atoms and possibly affected atoms on the surface of the nano peapods that was effected by the interaction forces between the tip of the probe and the surface atoms which occurs by the movement of the probe of noncontact AFM (NC-AFM). Later it was drawn the graphs of the motion and the velocity by using the data of the graphs of the displacement values. After we applied fast fourier transform.