İskelet kası güçsüzlüğü ve kaşeksisi olan ağır ve çok ağır kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olgularında pulmoner rehabilitasyonla eşzamanlı uygulanan nutrisyonel destek tedavi etkinliğinin klinik, radyolojik ve fonksiyonel olarak değerlendirilmesi
The effect of nutritional support simultanously applied with pulmonary rehabilitation in severe to very severe COPD patients with muscle wasting and cachexia cases to clinical, radyological and functional parameters
- Tez No: 271721
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEV GÜRGÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Evre 3 ve 4, toplam 46 KOAH'lı olgu (2'si kadın) çalışmaya alınmıştır. Onbeş olgu (PR), ikisi direkt gözetimli olarak hastanede, biri ev programı olmak üzere haftada 3 kez, 8 hafta süren ayaktan pulmoner rehabilitasyon programına alınmıştır. İkinci gruba (PRND: 15 olgu); standart PR programına ek olarak program süresince oral nutrisyonel destek uygulanmıştır. Kontrol grubu rutin tıbbi tedavisini alan 16 olgudan oluşmaktaydı.Çalışmamızda; pulmoner rehabilitasyonla eş zamanlı uygulanan oral nutrisyonel desteğin; vücut kitle indeksi, yağsız vücut kitle indeksi, dispne, yürüme mesafesi, yaşam kalitesi, anksiyete ve depresyon durumu, kas gücü ve kuadriseps kası kesitsel alanı üzerine olan etkisi başlangıç ve 8 hafta sonrası sonuçları karşılaştırılmasında istatistiksel olarak anlamlı iyileşme saptanmıştır. Pulmoner rehablitasyon grubunda kas volümü ve vücut kitle indeksi hariç diğer parametrelerde anlamlı iyileşme gözlenmiştir. Yağsız vücut kitle indeksi ve vücut kitle indeksinde pulmoner rehabilitasyon ile eş zamanlı nutrisyonel destek alan grup , pulmoner rehablitasyon alan grupla kıyaslandığında anlamlı artış saptanmıştır. Kontrol grubunda anlamlı değişim saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Stage 3 and 4, in total 46 COPD cases (2 women) was taken for the study. Two of 15 cases (PR) was taken to pulmonary rehabilitation program in hospital supervised, one case 3 times a week with home based program lasting 8 weeks. In the second group (PRND: 15 cases), in addition to standart PR program, nutritional supplement was applied. Control group was consisting 16 cases taking medical therapy.In our study, statistically significant healing was determined when the effect of oral nutritional supplement applied simultanously with pulmonary rehabilitation, to body mass index, lean body mass index, dyspnea, walking distance, life quality, anxiety and depression state, muscle strength, quadriceps cross sectional area was compared with initial and after 8 weeks values. There was a significant increase in with lean body mass index and body mass index taking nutritional supplement as well as pulmonary rehabilitation compared to pulmonary rehabilitation. There was not significant change in the control group.