12 yaş tenisçilerde denge çeviklik ilişkisinin incelenmesi
The relationship between balance and agility performance in tennis players aged 12
  1. Tez No: 271781
  2. Yazar: ABDURRAHMAN OKUDUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET SANİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
Bu çalışma 12 yaş tenisçilerin denge performansları ile çeviklik performansları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır.Bu çalışmaya Antalya Tenis İhtisas Kulübünde (ATİK) düzenlenen Uluslar arası 12 Yaş Tenis Turnuvasına katılan 21 erkek tenisçi gönüllü olarak katılmıştır. Oyunculara Denge Hata Puanlama Sistemi (DHPS) ve T Testi olmak üzere iki ölçüm uygulanmıştır.Çeviklik performansı ile düz zemin tek ayak duruş, düz zemin tandem duruş ve toplam denge puanları arasında ilişki olmadığı belirlenmiştir (P>0,05). Çeviklik performansının çift ayak duruş, tek ayak duruş ve köpük zemin toplam denge puanlarıyla anlamlı düzeyde ilişkiye sahip olduğu saptanmıştır (p0,05). Çeviklik performansı ile tek ayak duruş ve toplam DHPS puanları arasında anlamlı ilişkinin olduğu görülmüştür (P0,05).Sonuç olarak; 12 yaş grubu erkek tenisçilerde çeviklik performansı ile denge performansı arasında pozitif yönde ve anlamlı seviyede ilişki olduğu belirlenmiştir. İncelenen yaş grubundaki tenisçilerde çeviklik performansının değerlendirilmesiyle denge performansı hakkında da fikir yürütebileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationship between balance and agility performance in tennis players aged 12. In this study, 21 tennis players who attended International Tennis Cup 12 & under organized by ¬Antalya Tennis Club (Antalya Tenis İhtisas Kulübü, ATİK) were volunteered.In tennis players, balance performance with Balance Error Scoring System (BESS) and agility performance with T test was measured. No correlation was found between agility and single leg stance, tandem stance and total BESS scores in stable surface (p>0,05). There was a significant correlation between agility and double leg, single leg and total BESS scores in foam surface (p0,05). Significant correlations were found between agility and total single leg stance score and total BESS score (p0,05).As a result, these findings suggest that agility performance related with balance performance in tennis players aged 12. This data showed that balance performance could be reflected with agility performance in young tennis players.