Bolu valiliği yaşlı merkezine kayıtlı 65 yaş ve üstü kişilerin hipertansiyon farkındalığı ve evde bakım uygulamaları
Aged over 65 people who registered bolu governoship elderly center awareness of hypertension and home care applications
  1. Tez No: 271798
  2. Yazar: AYŞEGÜL OKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERAY GÖKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Araştırma hipertansiyonu olan yaşlıların farkındalıkları ve evde bakım uygulamalarını belirlemek için planlamıştır.Araştırmanın örneklemini Bolu Valiliği Yaşlı Merkezine kayıtlı 108 hipertansiyonu olan yaşlı oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından literatür taranarak hazırlanan soru formu aracılığı ile elde edilmiştir. Veri değerlendirme ve istatistik test (yüzdelik, ki-kare testi, ortalama ve standart sapma, t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ) kullanılarak değerlendirilmiştir.Yaşlıların %66.7'sini (n: 72) kadınlar; çoğunluğu (%56.5) 65- 74 yaş grubunda olup, yaklaşık ¾'ünün (%62.0) evli olduğu, yarısının ilkokul mezunu (%49.1) olduğu saptanmıştır. Yaşlıların hipertansiyon süresi 6-10 yıl arası (%25) olanların çoğunlukta olduğu, çoğunluğunun hipertansiyon tanılarını semptom sonrası muayeneye gittikleri sırada aldıkları (%38.0), yarısından (%63.0) fazlasının semptom yaşadığı, yaklaşık ¼'inin (%22.2) ayda 2-3 kere semptom yaşadığı, tamamına yakınının son 6 ay içinde hipertansiyon hastalığı nedeni ile acile başvurmadığı (%91.7) ve hastaneye yatmadığı (%95.4), yarısına (%46.3) yakınının birinci derece yakınlarında hipertansiyon hastalığı, tamamına yakınının (%85.2) bir kronik hastalığa sahip oldukları, bu hastalıklar içinde en fazla (%23.9) osteoporoz olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was designed to determine awareness of hypertension and home care applications of older people with hypertension.108 older with hypertension who registered Bolu Governoship Elderly Center comprise the examples of the research. The data were acquired by scanning the releted literature. It was evaluated (percentage, key-square, OneWay ANOVA).%66.7 of older people are women (n:72), majoring of them (%56.5) are between 65/74 age group, approximately ¾of them (%62.0) are married, half of them are primary school graduate (%49.1).Older people periods of hypertension between 6-10 years (%25), mostly they felt symptoms (%38.0) and they were diagnosed hypertension, more than half of them feel symptoms (%63.0), approximately ¼ of them (%22.2) feel symptoms two or three times in a month, approximately all of them did?nt go to hospital (%95.4) and emergency (%91.7) in last 6 months, approximately half of them have first-degree relative with hypertension, approximately all of them have got another chronical disease (%85.2) and in addition to this it has been determined that they have got osteoporosis (%23.9).