Diyarbakır Silvan İlçesi Devlet Hastanesi İç Hastalıkları Polikliniğine herhangi bir sebeple başvura hastalarda obezite-beslenme durumu ve kan lipid profili arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of relation between obesity ? nourishment status and blood lipid profile of patients applying for any reason to Internal Medicine Polyclinic of State Hospital of Silvan, Diyarbakır
  1. Tez No: 271970
  2. Yazar: NESLİHAN BİLGE IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELMAS ORAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu araştırma, herhangi bir sebeple hastaneye başvuran hastalarda obezite, beslenme durumu ve kan lipid düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi amacı ile kesitsel, tanımlayıcı olarak planlandı, yürütüldü ve sonuçlandırıldı. Örneklemin oluşturulmasında hastalara tesadüfi örneklem yöntemiyle belirlendi. Katılımcılara 36 sorudan oluşan anket doldurtuldu. Hastaların; Total kolesterol, Trigliserid, LDL-kolesterol, HDL-kolesterol ve AKŞ tetkikleri ve Vücut ağırlığı, Boy uzunluğu, BKİ, Bel çevresi, Kalça çevresi, BKİ ölçümleri yapıldı, veriler ankete kaydedildi. Veriler, ?SPSS 11,0 for Windows? istatistik paket programında değerlendirildi. Verilerin aritmetik ortalaması, standart sapması, standart hatası ve en alt -en üst değerleri hesaplandı. Bireylerin antropometrik ölçümleriyle beslenme alışkanlıkları ve kan bulguları arasındaki ilişkiler ?t? testi ve Anova testi uygulanarak ve p ve ?92 cm (n=3) olanların Total Kolesterol, Trigliserid, HDL, AKŞ düzeyleri, ?102 cm (n=17) olan erkeklerin LDL düzeyi istatistiksel olarak daha fazla bulundu.
Özet (Çeviri)
Investigation of Relation between Obesity ? Nourishment Status and Blood Lipid Profile of Patients Applying for Any Reason to Internal Medicine Polyclinic of State Hospital of Silvan, DiyarbakırThis research was performed as a cross-sectional and descriptive study with the aim of examining the relation between obesity?nourishment and blood lipid level of the patients who applied to the hospital for any reason. The smaple consists of randomly selected 50 person, 30 women and 20 men. The Participants were asked to answer the questionnaire consisted of 36 questions. Total Cholesterol, Triglyceride, LDL-Cholesterol, HDL-Cholesterol and Fasting glucose tests and body weight, height, Body Mass Index, waist round, hip round, Waist-Hip Ratio measurements of the participants were measured and the data were recorded in the survey. The data were assessed by means of Statistics Packet programme ?SPSS 11.0 for Windows?. The arithmetical mean, standard deviation, standard error and the lowest and highest values of data were calculated. By means of anthropometrical measurement of the individuals, the relation between their nourishment habits and blood findings were examined by applying ?Student t? and ?Annova? tests. The significance level was accepted as p and ?92 cm (n=3) were found more than that of the males whose LDL levels were ?102 cm (n=17) statistically.