Diyabetik hastaların retinopati bilinci
The retinopathy consciousness of diabetic patients
  1. Tez No: 271971
  2. Yazar: SİBEL SEZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELMAS ORAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma, Diyabetik hastaların diyabetik retinopati hakkındaki bilgi ve bilinç düzeyini belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve analitik olarak gerçekleştirildi. Bu araştırma İstanbul ilinde, özel bir hastanenin çeşitli bölümlerinde yatarak veya ayaktan tedavi gören diyabet tanısı konmuş ve çalışmaya katılmayı kabul eden 72 hastadan oluştu. Araştırmanın verileri literatür taranarak oluşturulan anket formu ile toplandı. Veri sonuçları bilgisayar ortamında; yüzdelik ve ki kare testleri ile analiz edildi.Çalışma grubunun yaşları 29-78 arasında değişmekteydi (ortalama 59,01), 33'ü (%45,8) kadın, 39'u (%54,2) erkekti. Diyabet tanısı yaşı 1-35 yıl arasında değişmekteydi (ortalama 14,8 yıl). Hastaların 8'i (%11,1) sigara içiyordu, 46' sı (%63,9) hiç içmemişti ve 18'i (%25) terk etmişti. Tedavi için hastaların 52'si (%72,2) insülin, 14'ü (%19,4) tablet ve 5'i (%6,9) tablet ve insülin kullanmaktaydı, bir (%1,4) hasta sadece diyet uygulamaktaydı. Hastaların 62'sinde (%86,1) görme sorunu vardı, 43 (89,9) retinopati teşhisi konulmuştur, 60'ı (%83,3) görme sorununun sebebini bilmektedir ve 55'i (%76,4) görme sorununun şekere bağlı olduğunu ifade etmektedir. Olguların 66'sı (%91,7) şeker hastalığının görme bozukluğuna yol açtığını bilmektedir. Hastaların 38'i (%52,8), kan şekerinin sıkı denetlenmesinin görme sorunlarını önleyebileceğini veya ilerlemesini durdurabileceğini bilmekteydi. Hastaların 56'sının (%77,8) hipertansiyonu vardı ve 54'ü (%75,0) tedavi görüyordu. HbA1c düzeyi %9'dan daha yüksek olanlarda retinopati sıklığı, %9 ve altında olanlardan daha yüksekti.
Özet (Çeviri)
This study was performed using descriptive and analytic methods to determine the knowledge and consciousness levels of the diabetic patients about diabetic retinopathy and to give them an education in light of this information. This study is consisted of 72 patients which include both inpatients and outpatients in a private hospital in Istanbul who diagnosed with diabetes and accepted to participate in the study. The data of the study was gathered by using questionnaire forms from the literature. The results of the data were analyzed using percentage and chi square tests in computer environment.The ages of study group was between 29-78 years (mean 59,01 years), 33 of them (45,8%) was women and 39 (54,2%) men. The age of diagnosis of diabetes as between 1-35 years (mean 1.8 years). Eight patients (11,1%) was smokers, 46 pts. (63,9%) didn?t smoke ever, and 18 pts. (25%) was eks-smokers. 52 patients (72,2%) was treated with only insulin, 14 pts. (19,4%) with only pills and 5 (6,9%) with both, one patient was followed up with diet. 62 patients (86,1%) had a visual problem. 53 patients (89,9%) were diagnosed with retinopathy. 60 patients (83,3%) knew the reason of their visual problem, and 55 patients (76,4%) expressed that their visual problem was due to diabetes. 66 patients (91,7%) knew that the diabetic disease caused visual problems. 38 patients (52,8%) kw that the visual problems be prevented or their further progression be ceased with tight blood glucose control. 56 patients (77,8%) had hypertension and 54 of them (75,0%) was on medical treatment. Diabetic retinopathy incidence was higher in patients whose HbA1c level was higher than 9% than with less than 9%.