Gata Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Kısa Koku Test Bataryası'nın standardizasyonu ve migrenli hastalar ile normal kişilerde karşılaştırılması
Standardization of 'Short Smell Test Battery of Haydarpasha Training Hospital of Gülhane Military Medical Academy? and comparison of migraineurs and normal individuals
- Tez No: 272152
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SARAÇOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırmada amacımız; GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi kısa koku test bataryasını oluşturmak ve hem çalışmamızda hem de gelecek çalışmalarda kullanılabilecek şekilde Türk popülasyonuna göre standardizasyonunu sağlamak, aynı zamanda da normal kişiler ve migrenli hastalarda bu bataryayı test ederek sonuçları karşılaştırmaktır. Migren tetikleyicileri arasında değişik koku tiplerinin olması migrenlilerde koku duyarlılıklarının normallerden farklı olup olmadığı sorusunu gündeme getirmektedir. Bu noktada standardize bir koku bataryası oluşturup sonuçlarını migrenliler karşılaştırmak için çalışmamızı planladık. Çalışma da iki olgu grubu oluşturulmuştur. Birinci grup normal olgulardan oluşturularak GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Kısa Koku Test Bataryası'nın standardizasyonu yapılmaya çalışılmıştır. Bu grupta 16-65 yaş aralığında toplam 290 olgu yer almış olup bunların 108'i (%37.2) bayan, 182'si (%62.8) baydı. İkinci grupta 18-55 yaş aralığında migren hastaları yer almış olup 84 olgunun 47'si (%56) bayan, 37'si (%44) baydı. Çalışmamızda kullanılan bataryaya göre koku skorları yaş ile eğitim durumu ile ilişkili değildir. Kadınların koku skorları ortalamaları erkeklere göre daha yüksektir. Normal olgularda koku skoru ortalaması migren grubuna göre yüksektir. Sigara içenlerde koku skoru ortalamaları sigara içmeyenlere göre daha düşüktür. Ayrıca nane bataryamızda en çok doğru yanıtlanan kokudur. Bu çalışma, migren hastalarının koku algılarının normallere göre daha zayıf olduğunu düşündürmekle birlikte daha fazla sayıda olgu ile çalışmaların devamlılığına ihtiyaç bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study our aim is to set up short smell test battery of Haydarpasha Training Hospital of Gülhane Military Medical Academy and standardisize it for Turkish population through this and further studies. By the same time we aim to test the battery among migraineurs and normal individuals and compare the results. Being triggering factors for migraine , different types of smells, brings out the question; is smell sensitivity of migraineurs different from normal individuals? In our study we created two groups. The first group was the normal individuals and helped to standardisize short smell test battery of Haydarpasha Training Hospital of Gülhane Military Medical Academy. In this group 290 attendees took part, of which 108 (37.2%) were women and 182 (62.8%) were men and whose ages were between 16 and 65 . In the second group 84 migraineuers took part of which 47 (56%) were women and 37 (44%) were men and whose ages were between 18 and 55. According to the results of our study , smell battery scores are not related with age and education. Mean values of smell scores of women are higher than men. Mean values of smell scores of normal individuals are higher than migraineuers. Mean values of smell scores of smoking individuals are lower than non-smoking. Smell of mint is the most true answered smell. This study shows that migraineuers have weak smell sensitivity than the normal individuals. However more studies are needed to be set up with more individuals.