Ratlarda bupivakain, levobupivakain ve lidokainin akut miyotoksik etkilerinin histopatolojik ve biyokimyasal karşılaştırması
Histopathologic and biochemical comparison of acute myotoxic effects of bupivacaine, levobupivacaine and lidocaine in rats
  1. Tez No: 272334
  2. Yazar: YURDAKADİM AYAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN KURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Operasyon ve tedavilerde kullanılan lokal anesteziklerin olası miyotoksisitesi konusunda çok ilgi bulunmaktadır. Bu nedenle, biz bu çalışmada, lokal anestezik uygulaması sonrası çizgili kas dokusunda histopatolojik değişiklikleri ve serum CK, LDH ve iyonize kalsiyum seviyelerini karşılaştırmayı amaçladık. %0.5'lik bupivakain, %0.5'lik levobupivakain, %2'lik lidokain ve %0.9'luk izotonik salin, sağlıklı dişi Albino Wistar ratların lateral uyluk kasları üzerine 0,5 ml hacimlerde subkutan olarak enjekte edildi. 48 saat sonra biyokimyasal ve histopatolojik analiz için kan ve kas örnekleri alındı. Kas örnekleri bir araştırmacı tarafından subjektif olarak 0'dan 3'e kadar ordinal skala ile skorlandı. Elde edilen veriler, lidokainin bütün örneklerde en yüksek miyotoksisite skoruna sahip olduğunu ve bupivakainin orta dereceli miyotoksisite yaptığını gösterdi. Bupivakain ve levobupivakain grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde fark bulunmadı. Salin kontrol enjeksiyonları kas üzerinde gözlenebilir bir etkiye neden olmadı. CK ve LDH değerleri bupivakain ve levobupivakain grubunda kontrol ve lidokain grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksekti. İyonize kalsiyum değerleri, kontrol grubu ile karşılaştırıldığında tüm gruplarda istatistiksel olarak anlamlı düzeyde azalmıştı. Sonuç olarak, bu çalışma bize, piyasada mevcut kimyasal yapısıyla lidokainin ciddi derecede miyotoksik olduğunu; bupivakain ve bupivakaine alternatif olarak son yıllarda kullanılan levobupivakainin ise benzer olarak orta derecede miyotoksisite potansiyeline sahip olduğunu gösterdi. Miyotoksisitenin klinik etkisini değerlendirmek ve bunun klinik olarak önemli bir fenomen olup olmadığı sorusuna yanıt vermek için prospektif klinik çalışmaların yapılmasına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
There has been much concern as to possible myotoxicity by local anesthetics that are in use for operation and treatments. Therefore, in this study, we aimed to compare histopathologic changes in striated muscle tissue and serum CK, LDH and ionized calcium levels following the application of local anesthetics. 0.5% bupivacaine, 0.5% levobupivacaine, 2% lidocaine and 0.9% isotonic saline were injected in 0,5 ml volumes subcutaneously over the lateral thigh muscles of healty female Albino Wistar rats. After 48 hours, blood and muscle samples were taken for biochemical and histopathologic analysis. Muscle specimens were scored subjectively on an ordinal scale of 0 to 3 by one investigator. The results showed that lidocaine had highest myotoxicity score in all samples, and bupivacaine had moderate myotoxicity. There was no statistically significance difference between bupivacaine and levobupivacaine groups. Saline control injections caused no observable effect on muscle. CK and LDH levels were statistically significance higher in bupivacaine and levobupivacaine groups compared to control and lidocaine groups. Ionized calcium levels reduced significantly in all groups compared to control group. In conclusion, this study has shown that commercially available preparations of lidocaine is seriously myotoxic. However, this myotoxicity was moderate for bupivacaine. In addition, levobupivacaine, which is used as an alternative to bupivacaine in recent years, has a similar myotoxicity potential. Prospective clinical studies must carry out to evaluate the clinical impact of myotoxicity and to answer the question whether this is clinically important phenomenon.