Ergenlik dönemindeki genç erkek tenisçilerde bazı metabolik, motorik ve dolaşımsal parametrelerin incelenmesi
The effects investigation of some metabolic, motoric and circulatory parameters in the young adolescense tennis players
  1. Tez No: 450775
  2. Yazar: DENGİR TURANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İRİADAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışmanın amacı; Adıyaman'da bulunup aktif olarak tenis oynayan ve tenis geçmişi en az iki yıl olan 15-18 yaş aralığında 15 genç erkek tenisçi ile herhangi bir spor geçmişi bulunmayan 15-18 yaş aralığında 15 genç erkek sedanter öğrenci arasında bazı metabolik, motorik ve dolaşımsal parametreleri inceleyip bu iki grup arasındaki farklılıkları belirleyerek sonuçlara göre öneriler geliştirmektir. Çalışmada, gruplar rastlantısal yöntemle oluşturulmuştur. Grupların ICW (Hücre içi su), ECW (Hücre dışı su), su, protein, mineral, SMM (İskelet kas ağırlığı), ağırlık, vücut yağ ağırlığı, BMI (Beden kitle endeksi), PBF (Vücut yağ oranı), WHR (Bel kalça oranı), sağ kol yumuşak, sol kol yumuşak, gövde yumuşak, sağ bacak yumuşak, sol bacak yumuşak, 30 M Sprint, yatay sıçrama, dikey sıçrama, DKB (Diastol kan basıncı), SKB (Sistol kan basıncı) ve nabız değerleri ölçülmüştür. Ölçüm değerlerin analizi için SPSS 16 paket programı kullanılmıştır. Çalışmamızda deney grubu ve sedanter grubu arasında ICW , ECW, su, protein, mineral, SMM, ağırlık, vücut yağ ağırlığı, BMI, WHR, sağ kol yumuşak, sol kol yumuşak, gövde yumuşak, sağ bacak yumuşak, sol bacak yumuşak, yatay sıçrama, dikey sıçrama, DKB ve nabız değerlerinin istatistiksel mukayesesinde ortaya çıkan sonuçlarda bariz bir fark görülememiştir (p>0,05). PBF, 30 M.
Özet (Çeviri)
In this study; the aim is to improve some suggestions according to the reasons, determining the difference between two groups examining the metabolic, motoric and circulating parameters between the adolescences, who are sedentary and the adolescences who have two years experiment on tennis playing actively in Adıyaman. The groups have been formed by an accidentally method. The ICW (İntracellular water), ECW (Extracellular water), water, protein, mineral, SMM (Skeletal muscle weight), weight, body's fat weight, BMI (Body mass index), PBF (Body fat ratio), WHR (Waist-hip ratio), right arm soft, left arm soft, body soft, right leg soft, left leg soft,30 M Sprint, horizontal jumping, vertical jumping, DKB (Diastolic blood pressure), SKB (Systolic blood pressure) and pulse values have been measured. To analyse these obtained datas, SPSS 16 packet program has used. In our study there has been noticed any remarkable difference between test group and sedentary group; statistically from the datas have been reached from the pulse average statistics ICW, ECW, water, protein, mineral, SMM, weight, body's fat weight, BMI, WHR, right arm soft, left arm soft, body soft, right leg soft, left leg soft, horizontal jumping, vertical jumping, DKB and pulse values (p>0,05). An important relation between test group and sedentary group statistically has been noticed in PBF,30 M.