Açıklanamayan infetilite ve hafif erkek faktörü olan çiftlerde klomifen sitrat ve gonadotropinler ile yapılan intrauterin inseminasyon sikluslarında gebelik oranlarının karşılaştırılması: Prospektif randomize çalışma
A randomized clinical trial of clomiphene citrate versus gonadotropin for ovarian hyperstimulation in intrauterine insemination cycles for unexplained and male subfertility
- Tez No: 272391
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERDEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu prospektif randomize çalışmada açıklanamayan ve hafif erkek subfertilitesi olan çiftlerde KOH/İUİ siklusları için kullanılan gonadotropin ve klomifen sitratın başarıya etkisi değerlendirilmiştir. Bu amaçla, İUİ tedavilerinde toplam 219 çifte ait 329 siklüsta gonadotropin ve klomifen sitratın etkinliği karşılaştırılmıştır.Total gruptan ( açıklanamayan ve hafif erkek faktörü birlikte ) elde edilen verilere göre, gonadotropin grubunun hasta başına ham gebelik ( % 47,7; 52/109), klinik gebelik ( % 43,1; 47/109 ) ve canlı doğum ( % 37,6; 41/109 ) oranlarının klomifen sitrat grubundaki ham gebelik ( % 28,2; 31/110 ), klinik gebelik ( % 28,2; 31/109 ) ve canlı doğum (% 20; 22/110 ) oranlarına göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek olduğu saptanmıştır ( p0,05 ). Tüm hastalarda elde edilen gebelik kayıp hızı ortalama % 26,7 olarak bulunmuştur. Gonadotropin ve klomifen sitrat grubunda düşük oranları arasında anlamlı bir fark tespit edilmemiştir (% 33,3 vs % 22,6 p> 0,05 ). Siklus başına elde edilen klinik gebelikler beraber değerlendirildiğinde çoğul gebelik oranı % 11,2 olarak bulunmuştur.Bu çalışmanın sonucunda KOH / İUİ siklüslarında gonadotropin kullanımının klomifen sitrat kullanımına göre gebelik hızı üzerinde olumlu etki ettiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this prospective, randomized study; the impact of gonadotrophin and clomiphene citrate on the success of COH / IUI cycles in patients with unexplained infertility and mild male subfertility was evaluated. For this purpose, we compared the use of gonadotropin and clomifen citrate?s efficiency in 329 cycles that belongs to total of 219 couples. Per patient pregnancy rates were as follows; crude, clinical and live birth rates were significantly higher in gonadotropin group ( 47.7 %, 43.1 %, and 37 % , respectively ) as compared to clomiphene citrate group ( 28.2 %, 28.2 %, 20 %, respectively), ( p 0.05 ). The total average rate of pregnancy loss was 26.7 %; and the difference between the groups with regard to abortion rate was not significant ( 33.3 % vs. 22.6 p > 0.05 ). The multiple pregnancy rate was 11.2 %.As a result; gonadotropins in COH / IUI cycles has favorable effects on pregnancy rates when compared to clomiphene citrate.