Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi iç hastalıkları yoğun bakım ünitesinde septik şok yönetiminde sıvı resüsitasyon yaklaşımları
  1. Tez No: 448726
  2. Yazar: ASENA DİKYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHENDER GÜLBİN AYGENCEL BIKMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fizyopatoloji, Physiopathology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yoğun Bakım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Yoğun bakımda izlenen hastalar içerisinde sepsis ve septik şok tanısı alan hastalar önemli bir yer teşkil etmektedir. Sepsis ve septik şok tanısı ile izlenen yoğun bakım hastalarında yüksek mortalite oranları bildirilmektedir. Erken hedefe yönelik tedavide hemodinamik stabilitenin sağlanması açısından ağır sepsis/septik şoklu hastalarda uygun sıvı replasmanının yapılması çok önemlidir. Bugüne kadar yapılan pek çok çalışmada resüsitasyonda başlangıç için kullanılması gereken sıvının cinsi ve miktarı net olarak aydınlatılamamıştır. Yoğun bakımda kullanımda olan sıvılar arasında kristaloidler (0.9 NaCl, %0.45 NaCl, RL), kolloidler (jelatin bazlı, nişasta bazlı, albumin) ve kan ürünleri sayılabilir. Biz bu çalışmada kendi yoğun bakım ünitemizde septik şok tanısı ile yatan veya yatışta septik şok gelişen hastalarda uyguladığımız sıvı replasmanını belirleyip, bu yaklaşımın septik şok sürecine, sağkalıma etkisi olup olmadığını anlamaya çalıştık. Çalışmamız retrospektif olarak yapılmış olup; 01.01.2012 ile 31.12.2014 tarihleri arasında İç Hastalıkları Yoğun Bakım Ünitesi'ne septik şok tanısı ile yatan veya yatışı sırasında septik şok geliştiren hastalarda ilk septik şok atakları alınarak özellikle sıvı tedavi rejimleri incelenmiştir. Çalışmamızda 1. atakta septik şoktan ölüm oranı (82/140) %58.5 olarak bulunmuştur. İlk septik şok atağında sağkalan ve ölen hasta gruplarının karşılaştırılmasında sağkalan hasta grubuna daha az SF verilmesi, CVP değerlerinin daha düşük olması ve çıkardıkları sıvı miktarının daha fazla olması nedeniyle restriktif sıvı protokolünün prognozu olumlu etkilediği düşünülmüştür. Ağır sepsis ve septik şok ile izlenen hastalarda erken hedefe yönelik tedavi ile mortalite oranlarında azalma görülmektedir. Başlangıçta verilmesi gereken sıvı cinsi ve miktarı açısından kesin yargılara varılabilmesi için daha çok çalışma yapılmasına ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Patients monitoring in ICU with the diagnosis of sepsis and septic shock have great importance. These patients have high mortality rates. Concerning about these patients, appropriate fluid replacement is very important in acquiring hemodynamic stability and early-goal directed therapy. In different researches, initial resuscitation fluid type and volume could not fully explained.The resuscitation fluids are cristalloids (0.9 NaCl, %0.45 NaCl, RL) , colloids (gelatin-based, starch-based, albumin) and blood products. In this research, we aimed the optimum choice of fluid type and volume, analyze the fluid balance and concerning their effects on mortality. This research is a retrospective analysis, includes the patients diagnosed with septic shock in a Medical Intensive Care Unit between January 1, 2012 and December 31, 2014. We found a mortality rate of 58.5% in first septic shock episode. Restrictive fluid protocol thought to be favorable about prognosis because of when comparing the groups of survivors and dead patients, survivors receive less fluid, have less CVP values and excrete more urine. With early-goal directed therapy, mortality rates tend to decline in patients with diagnosis of sepsis and septic shock. More researches are needed for optimizing the rules about the type and volume of the initial resuscitation fluids.