Standart laparoskopik nefrektomi ve tek port ile laparoskopik nefrektomi yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of standard laparoscopic nephrectomy with laparoendoscopic single site nephrectomy
- Tez No: 310292
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIRIM BAYAZIT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Amaç: Bu ileriye dönük çalışmada, standart laparoskopik nefrektomi ve tek port ile laparoskopik nefrektomi yöntemlerinin, operasyon süresi, kanama miktarı, intraoperatif ve postoperatif komplikasyonlar, hastaların ağrı skoru, analjezik kullanımı, hastanede yatış ve gündelik yaşama dönme süreleri, yaşam kalitesi, hasta memnuniyeti ve operasyon maliyeti açısından karşılaştırılması amaçlanmıştır.Yöntem ve gereçler: Ocak 2009 ? Eylül 2011 tarihleri arasında selim hastalıklar nedeniyle basit nefrektomi endikasyonu konulan ve transperitoneal yolla laparoskopik basit nefrektomi uygulanan, 10 yaşından büyük hastalar çalışmaya alındı. On dokuz hastaya standart laparoskopik nefrektomi, 18 hastaya ise tek port ile laparoskopik nefrektomi uygulandı. Sonuçlar istatistiksel yöntemler kullanılarak analiz edildi.Bulgular: İstatistiksel değerlendirmede, intraoperatif komplikasyonlar açısından iki grup arasında anlamlı fark bulunmadı (p=0,677). Ortalama hastanede yatış süresi tek port ile laparoskopi grubunda daha kısa olmasına rağmen bu farklılık istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı (p=0,435). İki grubun da görsel ağrı skalası skorlarının zaman içinde istatistiksel olarak anlamlı şekilde düşüş gösterdiği görüldü (p=
Özet (Çeviri)
Objectives: In this prospective study, it is aimed to compare standard laparoscopic neprectomy with laparoendoscopic single site nephrectomy, according to parameters such as operation time, estimated blood loss, intraoperative and postoperative complications, pain score, analgesic use, hospitalization time, time needed to return to daily life and work, quality of life, patient satisfaction, and cost of the procedure.Material and Methods: Between January 2009 and September 2011, transperitoneal simple nephrectomy performed patients older than 10 years old, who have simple nephrectomy indication because of benign diseases, 18 single-port transperitoneal laparoscopic nephrectomy and 19 standard transperitoneal laparoscopic nephrectomy applied to the patients. The results were analysed with statistical methods.Results: In statistical evaluation; there was no significant difference between two groups in terms of intraoperative complications (p=0,677). Average hospital stay of standart laparoscopic neprectomy was longer than single-port laparoscopic nephrectomy, this difference was not statistically significant (p=0,435).Visual Pain Scale scores of both groups showed decline in every measurement in a statistically significant way (p=