Kemoterapi tedavisi gören onkoloji hastalarında port kateterlere bağlı komplikasyonlar; retrospektif bir çalışma
Complications due to port catheters on chemotherapy patients; a retrospective study
  1. Tez No: 272858
  2. Yazar: SEVAL ÖZYURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEMAN ŞENTURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Araştırma; onkoloji hastalarında uygulanan ve cilt altına yerleştirilen port katetere bağlı komplikasyon gelişimini incelemek amacıyla yapıldı. Araştırma İstanbul'da özel bir vakfa ait iki hastanede gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini Ocak 1999- Aralık 2009 tarihleri arasında port kateter takılan ve kemoterapi tedavisi alan 540 olgu; örneklemi ise 407 olgu oluşturdu. Veriler araştırmacının hazırladığı çalışma izlem şeması ile toplandı. İşlem şemasında, olguların demografik ve hastalık özelliklerine ilişkin sorular ve çalışmanın bağımlı değişkeni olan port kateterlere bağlı komplikasyonlara yönelik sorulara yer verildi.Verilerin istatistiksel analizi bilgisayar ortamında NCSS 2007 paket programı ile yapıldı. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metodlar ile (ortalama, standart sapma, sayı ve yüzdelik dağılımları) ki-kare analizi (pearson ve yates düzeltmesi) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
-The research was aimed to examine the development of complications due to subcutaneous port catheters on chemotherapy patients. Research was conducted at two hospitals in Istanbul, which belonged to a private foundation. The universe of the study was formed 540 chemotherapy cases with port catheter implement between January 1999 and December 2009. The sample group was 407 cases. Data was collected with study observation scheme that had been created by the researcher. On the process scheme were questions relevant to demographic and disease features of the cases and dependent variable of the study, complications due to port catheters.Statistical analyses of the data was processed on computers with NCSS 2007 application pack. While study data was examined, definitive statistical methods (average, standard deviation, number and percentage distributions) and with chi square analysis (Pearson and Yates corrections) were used.