Enürezisi olan çocuklarda sağlıkla ilgili yaşam kalitesinin ve etki eden faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluatıon of the health related qualıty of lıfe and effectıve factors ın children wıth enuresıs
  1. Tez No: 272880
  2. Yazar: BURÇİN İŞCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞE ÖZKAYIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada enürezisli çocukların sağlıkla ilişkili genel yaşam kalitesi düzeylerinin ölçülmesi ve bunu etkileyen faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Çocuk Nefrolojisi Polikliniği tarafından takip edilen 110 çocuk ve ailesine idrar kaçırma problemini ve yaşam kalitesini sorgulayan anket uygulandı.Enürezis'li çocukların yaş ortalaması 10.27±2.79 olup, %66.4'ü kız ve %33.6'sı erkek idi. Çocukların %64.5'i primer enürezis, %35.5'i sekonder enürezis vakasıydı. %59.1'i enürezis nokturna, %36.4'ü enürezis kontinua, %4.5'i ise enürezis diürina ve %34.5'i primer mono semptomatik nokturnal enürezis, %65.5'i monosemptomatik dışı enürezis grubundaydı.Sağlıkla ilişkili genel yaşam kalitesi düzeyi ortalaması 63.14±21.98'di. Yaş, cinsiyet, ebeveyn yaşı, babanın eğitim durumu, anne ve babanın çalışması, primer ve sekonder enürezis ve çocuğun gece veya gece-gündüz idrar kaçırmasının sağlıkla ilişkili genel yaşam kalitesi düzeyine etki etmediği saptandı. Eğitim düzeyi yüksek annelerin çocuklarında, idrar kaçırma sıklığı az olan çocuklarda, enürezis tedavisi için profesyonel destek alanlarda ve primer mono semptomatik nokturnal enürezis'li çocuklarda sağlıkla ilişkili genel yaşam kalitesi düzeyleri daha yüksek bulundu.Hastalık alt ölçek skorlarının ortalaması 48.59±20.84'dü. Cinsiyet, ebeveyn yaşı, babanın eğitim düzeyi, anne babanın çalışma durumu ve enürezis tipinin hastalık alt ölçek skoruna etki etmediği saptandı. Annenin eğitim düzeyi ve ailenin gelir düzeyinin azalması, idrar kaçırma sıklığındaki artış, enürezis tedavisi için profesyonel destek alınmaması, enürezisin kompleks formları ile çocuğun yaşının küçük olmasının hastalık alt ölçek skorunu olumsuz etkilediği tespit edildiSonuç olarak; enürezisli çocukların sağlıkla ilgili genel yaşam kalitesi düzeyleri ve idrar kaçırmalarına yönelik algılarını yansıtan hastalık alt ölçek skorlarının annelerinin eğitim düzeyinden, ailelerin gelir düzeyinden, idrar kaçırma sıklığından, enürezisin komplike formlarından ve hastalıklarının tedavisine yönelik profesyonel destek alınmasından etkilendiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim of this research is to measure the health related quality of life levels and determination of factors that influence these levels, in children with enuresis.In our research, a questionnare which interrogates enuresis problem and quality of life, is applied on 110 children and their families who were followed by Trakya University, Faculty of Medicine, Deparment of Pediatrics, Clinic of Pediatric Nephrology.Average age of children with enuresis was 10.27, %66.4 of these cases was female and %33.6 was male. Rate of primary enuresis cases was %64.5 and secondary enuresis was %35.5 and %59.1 of these cases was enuresis nocturina, %36.4 was enuresis continium, %4.5 was enuresis diurina too and %34.5 of these cases was in group of primer monosymtomatic enuresis nocturina, %65.5 was in group without primer monosymtomatic enuresis nocturina.Average of health related quality of life level was 63.14. Age groups, sex, ages of parents, education of father, working of parents, groups of primary and secondary enuresis, enuresis in night or any time of day have no effect on health related quality of life levels were determined in this research. This research showed that healt related quality of life levels increase in augmentation of mother?s education levels, decreasing frequncy of enuresis, taking professional support for treatment of enuresis and childs with primer monosymtomatic Eenuresis nocturina.Average of disease?s sub scale scores were 49.59. Sex, age of parents, education level of father, working of parents, primary and secondary enuresis groups have no effect on score of under measure, is determined. Score of sub scale was affected negatively from decreasing education level of mother and level of family earnings, increasing frequency of enuresis, in complex form of enuresis and when patient does not take the professional support for teratment.In conclusion, healt related quality of life levels of childs with enuresis and disease?s sub scale scores which reflects perception devoted to enuresis were affected from education level of mother, family earnings, frequency of enuresis, complex form of enuresis and taking professional support for treatment of diseases, was determined by this research.