Koroner arter hastalığı ve hipertansif retinopati arasındaki ilişki
The relationship between coronary artery disease and hypertensive retinopathy
- Tez No: 272913
- Danışmanlar: PROF. DR. ARMAĞAN ALTUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Hipertansiyon yalnızca koroner arterleri değil bütün arteryel sistemi hasarlayabilenklinik bir durumdur. Hipertansiyonun sebep olduğu son organ hasarlarından biri de hipertansifretinopatidir.Çalışmamıza hipertansiyon öyküsü olup diyabeti olmayan 108 hasta aldık. Koronerarter hastalığı ciddiyet göstergesi olarak gensini skorunun hipertansif retinopati ile ilişkisiniaraştırdık. Her hasta koroner anjiografi öncesi hastaların klinik durumu hakkında bilgi sahibiolmayan bir göz hastalıkları uzmanınca indirekt oftalmoskopik yöntemle değerlendirildi.Hastaların 55' inde Grade 1 hipertansif retinopati, 45' inde Grade 2 hipertansif retinopatisaptandı ve 8 hastada hipertansif retinopati saptanmadı (Grade 0). Hastaların ortalama yaşıGrade 1 grubunda 59 ± 11 yıl, Grade 2 grubunda 61 ± 9 yıl ve Grade 0 grubunda ise 54 ± 12yıl olarak tespit edildi. Gruplar arasında yaş, cinsiyet, hipertansiyon öyküsü, sistolik vediastolik kan basınçları, sigara kullanımı, koroner arter hastalığı aile öyküsü, serebrovaskülerhastalık öyküsü, periferik arter hastalığı öyküsü, vücut kitle indexi, trigliserid, yüksekdansiteli lipoprotein, açlık kan şekeri, hemoglobin ve platelet düzeyleri arasında anlamlı farksaptanmadı. Hipertansif/aterosklerotik retinopati derecesi arttıkça gensini skorunun da arttığısaptandı (sırasıyla p=0.002, p=0.033). Kan kreatinini (r=0.184, p=0.057), septum (r=0.142,p=0.025)-arka duvar (r=0.875, p=0.023) kalınlıkları artışının hipertansif retinopati derecesiylepozitif bir ilişkiye sahip olduğunu gördük.Hafif retinopati bulgularının da (Grade 1 ve 2) koroner arter hastalığı ciddiyetiniyansıtabileceğini saptadık. Hipertansif retinopati ve kreatininin düzeyleri üzerineuyguladığımız regresyon analizi ile bir regresyon denklemi elde ettik. {GensiniSkoru=7,5×(Hipertransif Retinopati Grade) + 11,1×(Kreatinin) ? 6,6}.Sonuç olarak; subklinik organ hasarları birlikte ilerlemektedir ve hipertansif retinopatikoroner arter hastalığı risk sınıflaması için klinik pratiğe basit, kolay uygulanabilen vemaliyeti düşük bir katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Hypertension is a clinical condition that not only damage the coronary arteries. Thewhole arterial system can affect. Hypertensive retinopathy is one of end-organ damage causedby hypertension.We received 108 patients in our study who has non-diabetic hypertension disease.Gensini score as an indicator of severity of coronary artery disease, we investigated therelationship between hypertensive retinopathy. All patient were evaluated by ophtalmologistwho knowledge about the clinical status of patients with indirect ophthalmoscopic methodsbefore coronary angiography. Grade 1 hypertensive retinopathy in 55 patients, 45 patients hadgrade 2 hypertensive retinopathy and there is no hypertensive retinopathy evidence (grade 0)in 8 patients. The mean age were found in the Grade 1 group 59 ± 11 years, in the Grade 2group 61 ± 9 years and in the Grade 0 group 54 ± 12 years. There was no significantdifference between the groups in age, gender, history of hypertension, systolic and diastolicblood pressure, smoking, family history of coronary artery disease, history of cerebrovasculardisease, peripheral artery disease history and body mass index, triglycerides, high densitylipoprotein, fasting blood glucose, hemoglobin and platelet levels. While degree ofHypertensive/atherosclerotic retinopathy was increased also Gensini score was elevated.(respectively p=0.002, p=0.033).