KOBİ'lerde yeşil tedarik zinciri algılaması: Sakarya bölgesi uygulaması
Green supply chain perceptions in SMEs: Sakarya region application
  1. Tez No: 273029
  2. Yazar: SAMET GÜNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERMAN COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Kendisine daha yüksek hayat standardı sağlamak isteyen insanoğlu, tarih boyunca doğa ile mücadele içerisinde olmuştur. Bu amaçla doğayı kendi istekleri doğrultusunda değiştirmeye ve kendisine sunduğu kaynaklardan mümkün olduğunca fazla faydalanmaya çalışmıştır. Doğanın herkesin kullanımına açık bir serbest mal olarak görülmesi ve kaynaklarının sanki hiç tükenmeyecekmiş gibi algılanması (ortak kaynaklar sorunu), doğanın insan tarafından sömürüsünü artırmış ve içinde bulunduğumuz yüzyılda büyük kaygılara sebep olan çevre problemlerinin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu problemlerin en büyük sorumlusu olarak da hakim ekonomik sistem ve firmalar gösterilmektedir.Tezin amacı, ülkemizdeki küçük ve orta ölçekli firmaların ekonomik faaliyetlerinde (tedarikçi seçimi, üretim, üretim sonrası) çevresel kriterlere ne derece önem verdiklerini ortaya çıkarmak ve bu doğrultuda yeşil tedarik zinciri algılarını belirlemektir. Çalışmada Sakarya ilinde faaliyet gösterip SATSO (Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası) firma listesinde yer alan firmalardan faydalanılmıştır. 577 adet firma içerisinden sistematik yöntemle 100 adet firma seçilmiş olup bunların içerisinden 10 tanesi ile sanal anket, diğer 90 tanesi ile yüz yüze anket yapılmıştır.Yapılan anket çalışması ile, firmaların doğayı korumak adına ne miktarda maliyete katlanabileceği, müşterilerinin algıları, varsa çevresel uygulamaları ve onları çevresel uygulamalara iten nedenler belirlenecektir. Ayrıca çalışmada yeşil tedarik zinciri yönetimi ile ilgili geniş bir literatür taraması yapılacak ve yabancı firmaların örnek YTZY uygulamalarına yer verilecektir.
Özet (Çeviri)
Human beings have been in the struggle with nature to have higher living standards throughout history. To this end, they have been trying to change the nature for their wishes and benefit from the sources of nature as much as possible. Exploitation of nature has caused major environmental problems which cause concerns for the next generations in this century. The biggest responsible for these problems has shown as the dominant economic system and the firms, which perform in this system.The aim of this thesis is, to determine how small and medium sized firms in this region emphasis on environmental principles when performing their economic activities, like supplier selection and production. In the parallel of this aim, we would determine the green supply chain perceptions. This research had conducted with companies in ?SATSO Firm List? (Sakarya Chamber of Commerce). 100 companies had selected from 577 by systematic method.Thus, we would like to measure what amount of cost can companies bear to protecting the environment, their customers? perceptions about green initiatives, details of green applications they have perform (if they have of course) and the factors that push them to green supply chain. In order to reach this goal, we use a questionnaire which is conducted with mid and upper level managers of small and midsize businesses in Sakarya region. Also an extensive literature review about green supply chain management will be done.