KOBİ'lerde modern yönetim tekniklerinin uygulanması: Van Organize Sanayi Bölgesi örneği
Modern management techniques among SMEs: A research for Van Organized Industrial Zone
- Tez No: 785687
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR AKÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Türkiye'de KOBİ'ler ekonominin başrol oyuncusudur. Dünya ekonomilerinin içe kapanık ve devletçi yapılarının yerine dışa açık bir sisteme dönüşmesi küreselleşmenin giderek artmasına yol açmıştır. Bunun getirmiş olduğu artan rekabet ve hızla gelişen teknoloji KOBİ'ler üzerinde etkili olmuştur. Hayatta kalmak için işletmeler, üretim yöntemlerinde olduğu kadar yönetim tekniklerinde de değişime gitmek zorundadır. Modern Yönetim Tekniklerinden işletme bünyesine en uygun olanlarını seçip uygulamak mecburiyetindedirler. Bu çalışmada, modern yönetim tekniklerinin KOBİ'lerde uygulanma durumu Van Organize Sanayi Bölgesi örneği çerçevesinde incelenmiştir. Modern yönetim tekniklerine KOBİ'lerin bakış açısı ve uygulama durumları ortaya konulmuştur. Bunun için anket tekniği ve buna müteakip mülakat tekniği uygulanmıştır. Geri dönüşü gerçekleşen 85 anket formu üzerinden yapılan incelemede Van OSB'nde faaliyet gösteren KOBİ'ler, modern yönetim tekniklerinden üçünü (öğrenen örgütler, personel güçlendirme ve yeşil yönetim) yüksek düzeyde (%70 ve üzerinde) kullanmaktadırlar. Beş modern yönetim tekniğini (kriz yönetimi, stratejik ortaklık, toplam kalite yönetimi, iş süreçlerinin yeniden gözden geçirilmesi ve kıyaslama) yöntemlerini (%36-%69 arası) orta düzeyde, modern yönetim tekniklerinden yalın yönetim, dış kaynak kullanımı ve örgütsel küçülme yöntemlerini ise düşük düzeyde (%35'e kadar) faydalanmaktadırlar
Özet (Çeviri)
SMEs are the leading actors of the economy in Turkey. The transformation of world economies into an open system instead of introverted and statist structures has led to an increase in globalization. The increasing competition and rapidly developing technology brought about by this have had an impact on SMEs. In order to survive, businesses have to change their management techniques as well as their production methods. They have to choose and apply the most suitable modern management techniques for the business. In this study, the application of modern management techniques in SMEs has been examined within the framework of the Van Organized Industrial Zone example. The point of view and application situations of SMEs on modern management techniques are presented. For this, the survey technique and interview technique were applied. In the analysis made on 85 returned questionnaires, SMEs operating in Van OIZ use three of the modern management techniques (learning organizations, personnel empowerment and green management) at a high level (70% and above). They use five modern management techniques (crisis management, strategic partnership, total quality management, business process review and benchmarking) at medium level (between 36% and 69%), and lean management, outsourcing and organizational downsizing methods from modern management techniques at low level. level (up to 35%).