Türkiye ve Japonya'da İngilizce öğretmeni yetiştirme sistemlerinin karşılaştırılması
The comparison of English language teacher training systems in Turkey and Japan
- Tez No: 273207
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL OĞUZ ER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu çalışmanın amacı; Türkiye ve Japonya'daki İngilizce öğretmeni yetiştirme sistemlerinin karşılaştırılarak benzerlik ve farklılıklarının tespit edilmesidir. Bu amaçla; Türkiye ve Japonya'daki mevcut genel eğitimsistemleri, öğretmen yetiştirme sistemleri ile öğretmen istihdamı ve İngilizce öğretmeni yetiştirme sistemleri ele alınmıştır.Konusu bakımından bir ülkelerarası karşılaştırmalı eğitim araştırması olan bu çalışmada sıklıkla yatay ve tanımlayıcı yaklaşım kullanılmıştır. Gerekli verilerin toplanması amacıyla; çalışmayla ilgili olan kitaplar, dergiler,makaleler, tezler, üniversitelerin ve Eğitim Bakanlıklarının internet sayfalarından elde edilen dokümanlar derlenmiştir.Bu araştırma, Japonya'da örnek olarak seçilen üniversitelerin İngilizce Öğretmenliği Lisans ve Yüksek Lisans Programları'nın 2009-2010 Akademik Yılı ile sınırlıdır.Elde edilen bulgular sonucunda; Türk ve Japon Genel Eğitim Sistemleri, Öğretmen Yetiştirme Sistemleri ve öğretmen istihdamının ve İngilizce Öğretmeni Yetiştirme Sistemlerinin benzerlik gösterdiği söylenebilir.Türkiye'de merkezi yapı mevcutken, Japonya'da yerel yönetimler de eğitimde söz hakkına sahiptir. Türkiye ve Japonya'da eğitim süresi farklı olsa da, eğitimin amacı ve temel ilkeleri birbiri ile benzerlik göstermektedir. Türkiye'de 4. sınıfta başlayan İngilizce öğretimi, Japonya'da ortaokul 1. sınıfta başlamaktadır. Her iki ülkede de liselere ve yükseköğretime giriş sınavı oldukça zorludur. Üniversiteye giriş sınavlarında Türkiye'de sadece çoktan seçmeli test olarak uygulanırken, Japonya'da testlerin yanı sıra sözlü sınav da yapılmaktadır. Türkiye'de tüm öğretmenlerin lisans mezunu olmaları esasken, Japonya'da lise öğretmenlerinin birinci sınıf sertifikaya sahip olabilmeleri için yüksek lisans derecesine sahip olmaları gerekmektedir. Japonya'da sertifika sistemi uygulanmakta ve öğretmenler her 10 yılda bir sertifikalarını yenilemek zorundadır. Her iki ülkede de öğretmenlik hayat boyu garantili bir iş olarak görülmektedir ve kanunlara aykırı davranmadıkları sürece, öğretmenler işte çıkarılamamaktadır. Japonya'da İngilizce öğretiminin niteliğini arttırabilmek amacıyla JET Programı uygulanmaktadır. Türkiye'de ise böyle bir uygulamanın başlatılması, küçük yaşta öğretilmeye çalışılan İngilizce'nin daha iyi aktarılmasını sağlayabilir.Yapılan bu çalışmanın, hem Türk Genel Eğitim Sistemi ve Öğretmen Yetiştirme Sistemi hem de İngilizce öğretmeni yetiştirme konusunda yapılacak geliştirme faaliyetlerine ve yeni çalışmalara katkıda bulunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the similarities and differences by comparing English Language Teacher Training Systems in Turkey and Japan. To this end, the current general education systems, teacher training systems and teacher employment as well as English Language Teacher training systems are discussed.In this study which is a cross-national education study in terms of its theme, horizontal and descriptive approach are widely used. In order to get the required data; books, journals, articles, thesis and documents downloaded from universities? and Ministries of Education websites are collected and gathered together.This study is limited to the English Language Teacher Training Undergraduate and Graduate Programmes of the universities chosen as samples in Japan and to the Academic Year 2009-2010.As a result of the findings; the Turkish and Japanese General Education System, Teacher Training Systems and the teacher employment and English Language Teacher Training Systems can be said to be similar in general terms. While there is central authority in Turkey, local governments have also the voice in educational affairs. Although the education period is different in Turkey and Japan, the aim and basic principles of education show similarities. English language teaching which starts at forth grades in Turkey begins at the first grade of junior high schools in Japan. The high school and university entrance exams in both countries are difficult. Although the university entrance exams involve multiple choice questions in Turkey, an interview is also applied in Japan. While all the teachers must have an undergraduate degree in Turkey, the high school teachers in Japan must have a master?s degree in order to get the first class certificate. A certificate system is used in Japan and the teachers should renew their licenses in every 10 years. Teaching profession is a life-long-guaranteed job in both countries and the teachers cannot be dismissed unless they behave against the laws. In Japan, JET Program is available in order to improve the quality of English language teaching. The introduction of such an application in Turkey may enable better English language teaching that begins at early ages.It is thought that this study will contribute to the development activities and new studies that may be carried out in both Turkish General Education System and Teacher Training System as well as English Language Teacher Training in Turkey.