Öğretmenlerin yabancı dil eğitiminin gerekliliğine ilişkin görüşleri
The views of teachers about the necessity of foreign language
  1. Tez No: 273472
  2. Yazar: GÜRBÜZ KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİDA BAYINDIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Yabancı dil eğitimi günümüzde en büyük sorunlardan birisi olarak gelişmekte olan pek çok ülkenin eğitim sisteminde tartışıla gelmektedir. Günümüzde bilimsel yayınların takibi, öğretmenin kendisini yenilemesi ve bilime daha yakın bir gözlem yeteneğine sahip olması için kuşkusuz tüm dünyaya açılan yabancı bir dili bilmesi gereklidir. Öte yandan ağır eğitim koşulları ve yetersiz materyalle öğretmen adayları zaten Anadolu'nun uç kasabalarına hazırlanmakta güçlük çekerken, bir de yabancı dil eğitimi fazladan bir külfet olabilir. Bu nedenle bu araştırmada, sosyal bilgiler öğretmenleri için yabancı dilin gerekli olup olmadığı konusunda öğretmenlerin görüşleri alınmıştır.Araştırmada 100 sosyal bilgiler öğretmeni ile 107 İngilizce öğretmeni üzerinde anket uygulaması yapılmış olup, öğretmenlerimizin yabancı dil ile ilgili görüşlerinin alınarak kıyaslanması amaçlanmıştır. Her iki öğretmen grubunun da anket öncüllerine verdikleri yanıtların arasında farklılık bulunmamıştır (p>0.05). Araştırmanın devam eden bölümünde her bir öncül için verilen yanıtlar crosstabulation istatistik testine tabi tutularak, genişletilmiş frekans analizi yöntemi ile her bir öncüle iki grubun verdiği yanıtlar incelenmiştir. İstatistiksel verilerin analizinde SPSS 15.0 for Windows paket programından yararlanılmıştır. Araştırma sonuçları yorumlanarak, gerek ileriki çalışmalar, gerekse alan içi iyileştirme çalışmaları için bir dizi öneri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Foreign language education as one of the most important issues has been discussed in the education system of many developing countries. Nowadays, for following scientific research, renewing the teacher himself and to have more closed observation ability to science, surely it is necessary to know a foreign language opening to the world. On the other hand, wheras teacher candidates have problems to prepare themselves to suborb villages of Anatolia with lack of materials and weight of education conditions, in addition to this situation, learning of a foreign language may be additional burden to them. For this reason, in this research, views of teachers on necessity of foreign language were taken.In the research, 100 social knowledges teachers and 107 English teachers were subjected to survey, and by taking views of teachers on necessity of learning of foreign language, it is aimed to compare their views. There was no difference between views of both teacher groups (p>0.05). ın the following chapter of the research, by testing of each answer given to questions with crosstabulation analysis, answers of both teacher groups were examined with enlarged frequency analysis method. SPSS 15.0 for Windows statistical program was used to analysis statistical data. Research findings were criticised, and some suggestions were given to both future research and field rehabilitation works.