İnşaat sektöründeki tedarikçilerin uyguladıkları stratejiler üzerine Marmara bölgesinde bir araştırma
A research in Maramara region for construction sector supplier strategies
- Tez No: 273619
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ANIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
21. yüzyılda gittikçe artan bir ivmeyle gelişmekte olan pazarlarda, modern iş dünyasındaki firmalar da yaygın ve hızlı bir değişime uğramaktadır. Bu değişimin ortasında çaresiz ve geride kalmamak için firmaların, sektörlerinin farkında olup gelebilecek tehditlere karşı hazır bulunmak ve sektör içerisinde kendilerini var etmeye devam edebilmek için geliştirdikleri yönetim departmanlarının, bu amaçla uyguladıkları stratejiler bulunmaktadır. Bir firmanın, amaç ve hedeflerine ulaşabilmesi için yaptığı planlar ve izlediği yollar anlamında kullanılan strateji tanımı, özellikle firmaların rakiplerine karşı üstünlük sağlayabilmesi ve sektör içerisinde iyi bir pozisyon edinerek fark edilebilmesi için kullanılır. İnşaat konusunda giderek artan bilgi ve beceriler, talep edilen yapıların çeşitlenmesini ve karmaşıklaşmasını da beraberinde getirmiştir. Yapılardaki karmaşıklık arttıkça, çok sayıda farklı alandan katılımcının bir araya geldiği inşaat sektörü de giderek komplike hale gelip büyümekte, katılımcıları çoğalmakta, dolayısıyla inşaat sektörü içerisindeki firmalar için, gelecekteki performanslarını bugünden yönetebilme, karlılık ve verimliliklerini artırma, dolayısıyla rekabet stratejileri oluşturma konuları zorunlu hale gelmektedir. Bu çalışmada, öncelikle strateji kavramına tarihsel gelişimi içerinde yer verilmiş, daha sonra oldukça karmaşık bir yapıya sahip inşaat sektörünün genel analizi ile birlikte sektördeki ilişkilerin tedarikçiler ve müşterilerine odaklanılarak incelemesi gerçekleştirilmiştir. Tezin araştırma kısmında ise Marmara Bölgesi özelindeki inşaat tedarikçilerine yönelik bir anket uygulaması gerçekleştirilerek, inşaat sektöründeki tedarikçilerin uyguladıkları stratejiler, daha önce irdelenen yaklaşım ve modeller ışığında araştırılmıştır. Araştırma sonuçları inşaat sektörü tedarikçileri içerisinden belirlenen firmaların seçtikleri ve uyguladıkları stratejilerin, gerektiği gibi verimli işleyip işlemediği, bu stratejilerin firmaya ne gibi yarar ve varsa zararlar getirdiğine ilişkin sınırlı çıkarımlar yapmaya olanak sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
As of 21st century, firms operating in modern world change continuously and at speed along markets possessing a great development momentum. So as to keep up with the change, the management departments of the firms apply certain strategies, which help them keep ready against threats and risks within their sectors. Strategy, which is a compilation of plans and means for a firm to help it realize its goals, is used for competitive strength and reaching a good sector position by the firms. The increasing quantities of knowledge and skills with respect to construction have brought diversification of demanded buildings and complexity with as well. As complexity goes up, construction sector grows through complex procedures with rising number of contributors that lead the construction firms to be able to manage their future potentials from today, to up their profitability and efficiency, which all necessitate formation of competition strategies. From this point of view, this research focuses on strategy and its evolution in time; strategies pertaining to management were focused upon, followed by the analysis of complex structure of construction sector. After that, the strategies applied by suppliers within construction sector have been analyzed with a survey on suppliers from Marmara region of Turkey; to be concluded by final analyses on the state and future of the relationship between the suppliers and their customers.