Bireyci ve kolektif kültürel eğilimlerin yaratıcılık üzerindeki etkisi: Kültürler arası bir karşılaştırma
The effect of individualist and collective cultural trends on creativity: A cross-cultural comparison
- Tez No: 866327
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN HALİS, DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada bireysel ve kolektif kültürel eğilimlerin yaratıcılık üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla farklı kültürel özelliklere sahip olan Türkiye ve Afganistan'da kamu ve özel kurumlarda çalışan bireylerin bireysel ve kolektif kültürel eğilimleri belirlenerek, bu eğilimlerinin yaratıcılık üzerindeki etkisi belirlenmiştir. 744 Türk ve 312 Afgan çalışanın katılımıyla gerçekleştirilen araştırmada kişisel bilgi formu ve anket formu olmak üzere iki farklı form kullanılmıştır. Kişisel bilgi formunda çalışanların yaşadıkları ülke, yaş, eğitim durumu, cinsiyet, mesleki kıdem ve medeni durum gibi sosyo-demografik özelliklerini belirlemeye yönelik toplam 6 soruya yer verilirken, anket formunda ise bireycilik ölçeği, kolektif ölçeği, bireysel yaratıcılık ölçeği ve yaratıcı öz yeterlilik ölçeği olmak üzere dört farklı ölçek kullanılmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen veriler SMART PLS programı ile analiz edilmiş ve bulgular yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda katılımcıların bireycilik ölçeği puan ortalamalarının, kolektif ölçeği puan ortalamalarına oranla daha yüksek olduğu; bireysel yaratıcılık ve yaratıcı öz yeterlilik düzeylerinin de orta düzeyde olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak araştırmada katılımcıların bireycilik ve kolektifçilik eğilimlerinin bireysel yaratıcılık ve yaratıcı öz yeterlilik alt boyutları üzerinde zayıf etkiye sahip olduğu; bireycilik eğiliminin, bireysel yaratıcılığı pozitif yönde etkilediği görülürken, yaratıcı öz yeterlilik üzerinde istatistiksel olarak anlamlı düzeyde etkili olmadığı ve kolektifçilik eğilimlerinin bireysel yaratıcılık ve yaratıcı öz yeterliliği negatif yönde etkilediği belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Bireyci kültürel eğilim, kolektif kültürel eğilim, yaratıcılık, Türkiye, Afganistan, Kültür
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of individual and collective cultural tendencies on creativity was investigated. For this purpose, the individual and collective cultural tendencies of individuals working in public and private institutions in Turkey and Afghanistan, which have different cultural characteristics, were determined and the effect of these tendencies on creativity was determined. In the research conducted with the participation of 744 Turkish and 312 Afghan employees, two different forms were used, namely, a personal information form and a questionnaire. In the personal information form, a total of 6 questions were included to determine the sociodemographic characteristics of the employees such as the country they live in, age, educational status, gender, professional seniority and marital status, while in the questionnaire form, individualism scale, collectivism (collective) scale, individual self-efficacy scale and creative self-efficacy scale. Four different scales, including the proficiency scale, were used. The data obtained within the scope of the research were analyzed with the SMART PLS program and the findings were interpreted. As a result of the research, the individualism scale mean scores of the participants were higher than the collectivism scale mean scores; It was determined that individual creativity and creative self-efficacy levels were also moderate. As a result, the individualism and collectivism tendencies of the participants in the study had a weak effect on the subdimensions of individual creativity and creative self-efficacy; It was determined that while individualism tendency had a positive effect on individual creativity, it did not have a statistically significant effect on creative self-efficacy and collectivism tendencies negatively affected individual creativity and creative self-efficacy. KEY WORDS: Individualistic cultural tendency, collective cultural tendency, creativity, Turkey, Afghanistan, Culture