E. M. Forster'ın romanlarında uzam: The Longest Journey, A Room with a View, Howards End ve A Passage to India'nın Bakhtin eleştiri kuramı çerçevesinde incelenmesi
A Bakhtinian approach to space in E. M. Forster?s novel
- Tez No: 274185
- Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN ELBİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu tezin amacı E. M. Forster'ın romanlarında uzamın işlevlerini Bakhtin eleştiri kuramı çerçevesinde incelemektir. Çalışmada esas olarak Forster'ın The Longest Journey, A Room with a View, Howards End ve A Passage to India adlı dört romanı incelenir.Giriş Bölümünde çalışmanın amacı ve izlenilen yöntem ve izlekler hakkında bilgi verilir. Bu Bölümde Bakhtin eleştiri kuramı ile ilintili uzam yaklaşımları ele alınır. Diyalojik/ilişkisel uzamsallık ve bu doğrultudaki teorisyenlerin uzam yaklaşımları üzerinde durulur. Ayrıca Giriş Bölümünde Forster'ın genel bakışı, uzam yaklaşımı, modernliğe özgü uzamlar ve yirminci yüzyılın kültürel yapısı irdelenir.Birinci, İkinci, Üçüncü ve Dördüncü Bölümlerde sırasıyla Howards End, The Longest Journey, A Room with a View ve A Passage to India romanları Forster'ın uzamı kullanımı açısından ayrıntılı bir biçimde incelenir. Yazarın modernliği uzam yoluyla irdelediği görüldüğünden uzamın Forster'ın romanlarında anahtar bir rolü olduğu görüşü savunulur. Forster'ın ayrıca diyalojik/ilişkisel uzamsallık ile örtüşen bir uzam fikrine sahip olduğu ortaya konulur. Bakhtin'in fikirleri ve ilişkisel/diyalojik uzamsallık kavramları doğrultusunda uzam yaklaşımlarının Forster'ın romanlarının çoksesliliğini ortaya çıkarmaya yardımcı olduğu görülür.Bu çalışma, Forster'ın uzam yaklaşımının toplu bir değerlendirilmesiyle son bulur.
Özet (Çeviri)
The aim of this dissertation is to analyse the function of space in E. M. Forster?s novels, using Bakhtinian approaches. This study focuses on the four novels by Forster: The Longest Journey, A Room with a View, Howards End, and A Passage to India.The Introduction presents the aim of the study, and the method and the themes relied upon in this study. It deals with the theories of space related with Bakhtinian theory. It focuses on dialogic/relational spatiality and the writings of theorists in this vein. The Introduction also deals with Forster?s vision, his approach to space, and with the spaces of modernity and the cultural milieu of the twentieth century.Part One, Part Two, Part Three and Part Four analyse in detail the way Forster uses space in Howards End, The Longest Journey, A Room with a View, and A Passage to India respectively. It is argued that space is a key to Forster?s novels, as he explores modernity through space. It is revealed that Forster adopts a dialogic/relational spatiality. It is observed that spatial theories informed by Bakhtinian thought and by dialogic and relational spatiality help reveal the polyphonic aspect of Forster?s novels.This study concludes with a brief evaluation of Forster?s approach to space.